Kolejna zagadka Trójkąta Bermudzkiego rozwiązana

Naukowcy rozszyfrowali strukturę białka robaków i odkryli, że świecenie jest wynikiem unikalnego zestawu genów.
Luminescencyjny robak odkryty przez naukowców w wodach Oceanu Atlantyckiego w okolicach Bermudów

Na dnie Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Bermudów żyją świecące robaki. Naukowcy z New York City Technological College rozszyfrowali strukturę białka robaków i odkryli, że tajemnicze świecenie jest wynikiem unikalnego zestawu genów.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie PLoS One. Jeden z naukowców Mercer Bryugler wskazał, że samice robaków zaczynają świecić o tej samej porze dnia i roku.

„Każdego lata i jesieni w trzecią noc po pełni księżyca, dokładnie 22 minuty po zachodzie słońca, samice tych robaków zaczynają świecić i wykonywać skomplikowany taniec, przyciągając uwagę samców” — zaznaczył naukowiec.

Już w 2008 roku naukowcy odkryli gen GFP i przyznano im za to Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Dzięki badaniom nad bermudzkimi robakami naukowcy z New York City Technological College uzupełnili arsenał genów.

Teraz to białko jest wykorzystywane przez specjalistów w biologii molekularnej i biologii komórki. Dzięki odkryciu biologowie mogą śledzić, jak różne komórki funkcjonują w organizmie, opracowano modyfikacje GFP, powstają całe świecące zwierzęta.

Zdjęcie: dr James B. Wood (CC BY 4.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com