Kolejna plama śmieci powstała na Południowym Pacyfiku

Opublikowano: 19.07.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 597

Zjawisko oceanicznych plam śmieci zostało udokumentowane na północy Pacyfiku, jednak zalegające tworzywa sztuczne znajdują się również w południowej części Oceanu Spokojnego, w Arktyce oraz na Morzu Śródziemnym.

Postanowiono zmierzyć wpływ odpadów z tworzyw sztucznych na ocean. Oceniono, że „tratwa”, która powstała z plastikowych szczątków w rejonie Południowego Pacyfiku, obejmuje obecnie ponad 2,5 miliona kilometrów kwadratowych.

Kapitan Cacrles Moore był członkiem zespołu, który w 1997 roku odkrył na północy Pacyfiku Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Teraz postanowił przyjrzeć się pod tym kątem Południowemu Pacyfikowi i sytuacja tam wcale nie ma się lepiej. Choć wiadomo, że zbiorowisko odpadów znajduje się także w południowej części Oceanu Spokojnego, niewielu naukowców odwiedza ten region, aby przyjrzeć się sytuacji.

Moore jest założycielem Algalita Marine Research, organizacji non-profit, walczącej z plastikowową plagą śmieci unoszących się na powierzchni oceanów. Chociaż naukowcy zgadzają się, że zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi są powszechnym problemem, dokładne pochodzenie zatrważających ilości śmieci jest wciąż niejasne.

Załoga Algalita Marine Research ma nadzieję rozwiązać ten problem w trakcie swoich badań. Organizacja bada pochodzenie tworzyw sztucznych oraz ich zagrożenie dla przetrwania ryb i innych zwierząt morskich.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 19.07.2017 15:41

    Hahahahahaa “Chociaż naukowcy zgadzają się, że zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi są powszechnym problemem, dokładne pochodzenie zatrważających ilości śmieci jest wciąż niejasne.”

    No pięknie! Odpady powstają przez przemysłową kulturę jednorazówek. Zamiast się głowić nad kretynizmami niech zastanowią się jak ponownie wykorzystać te śmieci – wszystko się da.

    Oczywiście niewielu się tą opcją zainteresuje bo nie przyniesie koncernom krociowych zysków….

  2. duchtesciowej 20.07.2017 00:06

    Komuś się chyba jednostki miar pomyliły, bo 2,5 miliona km kwadratowych to tak cirke about 8x powierzchnia Polski :/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.