Koleje morderstwa na tle religijnym w Bangladeszu

Opublikowano: 27.04.2016 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 476

W Dhace zamordowano wydawcę magazynu LGBT, Xulhaza Mannana oraz aktywistę Tanaya Mojumdara.

W stolicy Bangladeszu sześciu mężczyzn zamordowało maczetami Xulhaza Mannana i Tanaya Mojumdara. Xulhaz Mannan był wydawcą pierwszego magazynu w kraju poruszającego tematykę LGBT, “Roopbaan”. Pracował także w amerykańskiej agencji rozwoju działającej w Bangladeszu – USAID, a w przeszłości w ambasadzie USA. Mojumdar również działał na rzecz równouprawnienia społeczności nieheteroseksualnej i współtworzył magazyn.

Zgodnie z informacjami podanymi przez lokalną komendę policji do morderstwa doszło w mieszkaniu Mannana w Dhace, w dzielnicy Kalabagan. Około piątej popołudniu wydawca wpuścił do środka sześć osób podających się za kurierów. Parvez Mollah, 18-letni ochroniarz budynku, powiedział, że do mieszkania udał się około pół godziny później, ponieważ usłyszał krzyki i strzały. Został zaatakowany i ciężko raniony przez sprawców. Według świadków podczas ucieczki mieli oni krzyczeć „Allah Akbar”.

Incydent miał miejsce zaledwie dwa dni po śmierci prof. Sakhawata Hossaina, zamordowanego za „szerzenie ateizmu”. W kwietniu z kolei, również w Dhace, zginął ateista, student prawa oraz bloger, Nazimuddin Samad. W ubiegłym roku natomiast zabito w Bangladeszu co najmniej czterech blogerów, którzy w swoich tekstach opowiadali się za sekularyzacją państwa.

W swoim magazynie Mannan często zwracał uwagę na to, jak okrutny jest los nieheteroseksualnej i transpłciowej społeczności Bangladeszu. Pismo założył w 2014 roku z nadzieją, że im bardziej osoby LGBT będą widoczne, tym łatwiej będzie je zaakceptować konserwatywnym obywatelom kraju.

Marcia Bernicat, ambasadorka USA w Bangladeszu powiedziała, że jest zdruzgotana z powodu informacji o śmierci Mannana i Mojumdara oraz nawoływała władze kraju, by pociągnęły sprawców wydarzeń do odpowiedzialności.

Autorstwo: MZB
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.