Kolej na zmianę

Województwo podlaskie planuje zwiększenie liczby połączeń kolejowych w regionie o prawie 50 proc.

Jak informuje białostocka podstrona portalu gazeta.pl, do 11 kwietnia br. urząd marszałkowski miał czas na zgłoszenie projektu nowego rozkładu jazdy pociągów regionalnych, tak by ten mógł wejść w życie w grudniu. Okazuje się, że planowany rozkład diametralnie różni się od aktualnie obowiązującego. I to na plus dla pasażerów – połączenia nie będą tym razem cięte i będzie ich zdecydowanie więcej.

„Organizowaliśmy konsultacje społeczne w sprawie nowego rozkładu jazdy i zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczby połączeń, bo takie były wnioski od mieszkańców i organizacji pozarządowych, z podobnymi postulatami występowali też radni województwa” – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa.

Teraz projekt rozkładu trzeba będzie skonsultować z planowanymi harmonogramami poruszania się pociągów z innych województw oraz z operatorem torów, PKP PLK. „Przewidziana wcześniej kwota na przejazdy kolejowe wynosiła 18,5 mln zł, a za dodatkowe 2,5 mln zł, czyli nieznaczną sumę pieniędzy, udało się nam zwiększyć te przejazdy prawie o 50 procent. Bez wątpienia jest to z jednej strony gospodarność. By mieszkańcy chcieli korzystać z kolei, dostępność połączeń musi być większa. Mówi się, że by przejazdy kolejowe miały sens, to z danego dworca musi odjeżdżać od 5 do 7 pociągów dziennie. Jeżeli liczba odjazdów jest mniejsza, to ciężko spodziewać się pasażerów” – dodaje Karol Pilecki z Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji sejmiku województwa.

Gdzie konkretnie zwiększy się liczba połączeń? Z siedmiu do dziesięciu par połączeń wzrośnie ich liczba między Białymstokiem a Szepietowem. Dziś dwie, a w przyszłości cztery pary mają kursować między Białymstokiem a Kuźnicą. Na trasie Hajnówka-Czeremcha z trzech par liczba połączeń wzrosnąć ma do czterech. Połączeń między Białymstokiem a Czeremchą ma być cztery, dziś są tylko dwa. Województwo zastanawia się też nad przywróceniem międzynarodowego połączenia do Grodna.

Źródło: NowyObywatel.pl