Kolej na zmianę

Opublikowano: 17.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1249

Województwo podlaskie planuje zwiększenie liczby połączeń kolejowych w regionie o prawie 50 proc.

Jak informuje białostocka podstrona portalu gazeta.pl, do 11 kwietnia br. urząd marszałkowski miał czas na zgłoszenie projektu nowego rozkładu jazdy pociągów regionalnych, tak by ten mógł wejść w życie w grudniu. Okazuje się, że planowany rozkład diametralnie różni się od aktualnie obowiązującego. I to na plus dla pasażerów – połączenia nie będą tym razem cięte i będzie ich zdecydowanie więcej.

„Organizowaliśmy konsultacje społeczne w sprawie nowego rozkładu jazdy i zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczby połączeń, bo takie były wnioski od mieszkańców i organizacji pozarządowych, z podobnymi postulatami występowali też radni województwa” – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa.

Teraz projekt rozkładu trzeba będzie skonsultować z planowanymi harmonogramami poruszania się pociągów z innych województw oraz z operatorem torów, PKP PLK. „Przewidziana wcześniej kwota na przejazdy kolejowe wynosiła 18,5 mln zł, a za dodatkowe 2,5 mln zł, czyli nieznaczną sumę pieniędzy, udało się nam zwiększyć te przejazdy prawie o 50 procent. Bez wątpienia jest to z jednej strony gospodarność. By mieszkańcy chcieli korzystać z kolei, dostępność połączeń musi być większa. Mówi się, że by przejazdy kolejowe miały sens, to z danego dworca musi odjeżdżać od 5 do 7 pociągów dziennie. Jeżeli liczba odjazdów jest mniejsza, to ciężko spodziewać się pasażerów” – dodaje Karol Pilecki z Komisji Rozwoju, Gospodarki, Infrastruktury i Promocji sejmiku województwa.

Gdzie konkretnie zwiększy się liczba połączeń? Z siedmiu do dziesięciu par połączeń wzrośnie ich liczba między Białymstokiem a Szepietowem. Dziś dwie, a w przyszłości cztery pary mają kursować między Białymstokiem a Kuźnicą. Na trasie Hajnówka-Czeremcha z trzech par liczba połączeń wzrosnąć ma do czterech. Połączeń między Białymstokiem a Czeremchą ma być cztery, dziś są tylko dwa. Województwo zastanawia się też nad przywróceniem międzynarodowego połączenia do Grodna.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ZIWK 17.04.2016 17:35

    Takie działanie jest sprzeczne z podstawą istnienia PKP.
    Zgodnie z wytycznymi każdy pasażer to zło, kolej jest dla kolejarzy i związkowców.
    Należy zaapelować od całej grupy PKP, aby w obronie interesów w trybie natychmiastowym zostały zlikwidowane wszystkie linie kolejowe, szczególnie te, na których dyletanci z województwa planują przywrócenie ruchu pasażerskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.