Kobiety w różnych częściach świata – 2

Opublikowano: 30.06.2019 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 722

Kilka słów o obrzezaniu

Czasami zastanawiam się nad bólem jaki człowiek potrafi zadać drugiemu człowiekowi, tylko z powodu przeświadczenia, że krzywdzenie drugiej osoby jest dobre i konieczne. Wszystko przez wykreowanie okrutnej, usankcjonowanej zwyczajem rzeczywistości.

Muzułmanie obrzezają nie tylko, kobiety, ale również mężczyzn, jednak skutki są o wiele mniej drastyczne. W otoczeniu kilku, lub kilkunastoletnich dziewcząt twierdzi się, że po obrzezaniu stają się kobietami czystymi, a dzień w którym się nimi staną jest dla nich dniem uroczystym. Nieobrzezane kobiety to kobiety nieczyste. Piekielny ból często uśmierza się zwykłym wywarem z ziół. Jestem ciekawa, czy uczeni islamscy, którzy popierają to bestialstwo chcieliby przeżyć podobne cierpienie.

Pomimo, że dzieje się to w krajach głównie muzułmańskich, to praktyka ta jest starsza od Islamu. Prawdopodobnie była praktykowana już w starożytnym Egipcie. Według moich źródeł ani Koran ani Biblia nie wspominają o obrzezaniu kobiet. Można się o tym dowiedzieć w tzw. Hadisach- relacjach o życiu i poglądach proroka Mahometa. Zostały one spisane na podstawie ustnych przekazów po jego śmierci i dają podstawy do tworzenia szariatu. Nie wszystkie Hadisy są jednak wiarygodne, ponieważ zostały spisane bardzo dawno po śmierci proroka. Istnieją 3 wątpliwe Hadisy wypowiadające się na temat obrzezania kobiet. Wynika z nich, że Mahomet zakazuje obrzezania radykalnego, dopuszczając jedynie te najłagodniejsze formy. Hadis ten pozostawia szerokie pole do interpretacji. Jedni uczeni Islamscy twierdzą, że obrzezanie kobiet jest przykazane inni- że nie.

W wątpliwych przypadkach brany jest pod uwagę idżtihad . Są to zasady dotyczące zagadnień nieopisanych w Koranie, ani nie wywodzących się z tradycji Mahometa. Czyli uprawomocnione są po prostu dawne tradycje.

Nie mówiąc o tym, że obrzezanie kobiet w przeciwieństwie do obrzezania mężczyzn prowadzi chociażby do spadku płodności. W niektórych tradycyjnych środowiskach zabiegi są bardzo rozległe, a niekiedy po takim zabiegu, dziewczynka musi leżeć ze związanymi nogami przez kilka dni, żeby rana się zagoiła. Czasami dokonuje się tego kuchennym nożem, kawałkiem szkła lub fragmentem puszki. Dezynfekcja narzędzi odbywa się w sposób bardzo prymitywny często np. gorącą herbatą. W skutek tego dochodzi do powikłań, takich jak zapalenie pęcherza, posocznicy, czy tężca. Przyprawia to o dreszcze.

Nie wiadomo dokładnie ile kobiet i dziewcząt umiera w skutek obrzezania. Pierwszy prezydent niepodległej Kenii- zakazał obrzezania, ale przeważyła tradycja i proceder trwał. W 2000 roku w Tanzanii 12 krajów ogłosiło, że obrzezanie nie należy do powinności religijnych i narusza prawa człowieka. Jednak dopóki rodzice żyją mogą zmusić córkę do obrzezania.

Przeraża mnie, że w XXI wieku nadal kultywuje się ten straszny proceder. Hańbiące piętno dla tych, którzy dopuszczają do tego bezprawia.

Autorstwo: Anna Teresa
Źródło: NEon24.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.