Kobietobójstwo na celowniku greckiej lewicy i feministek

Opublikowano: 24.12.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1349

Opozycyjna Syriza i liczne stowarzyszenia kobiece w Grecji naciskają na prawicowy rząd, by termin „kobietobójstwo” wprowadzić do kodeksu karnego jako przestępstwo specyficzne, powodowane „seksistowską nienawiścią”, podobnie jak przestępstwa rasistowskie.

Zjawisko przemocy domowej, również tej skrajnej, bardzo nasiliło się we wszystkich krajach stosujących tzw. lockdowny w celu walki z kowidem. Nie oszczędziło ono Grecji, rządzonej dziś przez prawicę. Opozycja wskazuje na konieczność zwalczenia tego zjawiska poprzez wprowadzenie silnych środków prawnych, tj. zaostrzenie kar, jeśli ofiarą przestępstwa pada kobieta.

Niektórzy prawnicy i organizacje feministyczne uważają, że prawo dziś obowiązujące faworyzuje „kulturę bezkarności”, gdyż otwiera drzwi karom złagodzonym wobec mężczyzn, jeśli bronią się za pomocą kwalifikacji „przestępstwa z namiętności” lub wyrażają żal, czy wykazują wyrzuty sumienia.

Np. zdaniem Marii Stratigaki, dyrektorki programu „Gender, społeczeństwo i polityka” Uniwersytetu Panteion, „Należy iść dalej, ponad zwykłe morderstwo, by nadać mu charakter bardziej polityczny. Wskazać, że kobietobójstwo jest związane z seksizmem tak, jak niektóre zbrodnie są związane z rasizmem. To pozwoli nadać mu wymiar społeczny i sądzić je według innych kryteriów”.

W tym tygodniu grecka minister ds. równości płci Maria Syrengela udzieliła wywiadu brytyjskiemu dziennikowi „The Guardian”, obiecując nowe sformułowanie przepisów o przemocy domowej, w zgodzie z Konwencją Stambulską i z wprowadzeniem terminu „kobietobójstwo”, ale organizacje feministyczne nie bardzo w to wierzą, utrzymując, że nie zgodzi się na to minister sprawiedliwości. Według nich, droga do ustawy będzie dużo dłuższa, niż sugeruje Syrengela.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

Komentarz „Wolnych Mediów”

Podsumowując – feministki z Grecji chcą, aby mężczyźni byli surowiej osądzani od kobiet za identyczne zabójstwa. Nie chcą już równouprawnienia, ale nierówności prawa ze względu na płeć.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.