Kobieta uwięziona za poronienie wolna

Opublikowano: 01.06.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 620

Decyzja sądu o zwolnieniu kobiety, która spędziła cztery lata w więzieniu w Salwadorze za poronienie, jest wielkim zwycięstwem praw człowieka.

María Teresa Rivera, 33-letnia kobieta, została skazana w 2011 roku na 40 lat pozbawienia wolności za „poważne zabójstwo”, po tym jak poroniła.

“Zwolnienie Marii Teresy jest kolejnym krokiem w stronę sprawiedliwości w kraju, w którym kobiety traktowane są jak obywatele drugiej kategorii” – powiedziała Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii w Amnesty International. “Maria nie powinna być zmuszona spędzić choćby sekundy za kratkami. Jej zwolnienie musi być motorem zmian w Salwadorze, gdzie dziesiątki kobiet skazywane są na więzienie przez absurdalne prawo antyaborcyjne, które nie robi nic prócz stawiania żyć tysięcy kobiet i dziewcząt w niebezpieczeństwie.”

Maria Teresa została zaaresztowana w szpitalu, po tym jak jej teściowa znalazła ją w łazience prawie nieprzytomną i mocno krwawiącą. Pracownicy szpitala donieśli na nią policji i oskarżyli o próbę aborcji.

Podczas procesu, jeden z szefów Marii zeznawał przeciw niej, mówiąc, że wiedziała ona, że jest w ciąży już w styczniu 2011 roku. To jednak oznaczałoby, że do czasu poronienia trwałaby ona aż 11 miesięcy. Te skandaliczne zaznania stanowiły jeden z dowodów obciążających kobietę.

Wczorajsze uwolnienie nastąpiło po tym, jak sędzia orzekł, że nie było wystarczających dowodów, by udowodnić jej winę.

Idąc za zmianą w prawie z 1998 roku aborcja w Salwadorze została zakazana w każdym przypadku- nawet jeśli jest ona wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub jeśli zagraża życiu kobiety. Zmiana w prawie doprowadziła do złego stosowania przepisów, przez które każda kobieta mająca komplikacje podczas ciąży jest traktowana jak kryminalistyka. Kobiety ubogie i słabo wykształcone są szczególnie narażone na niesprawiedliwy proces.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.