Kłusownicy w Afryce zabijają coraz więcej nosorożców

Opublikowano: 12.03.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 891

Najnowsze dane, udostępnione przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), są bardzo niepokojące. Wynika z nich, że w 2015 roku kłusownicy zabili rekordową ilość nosorożców – największą od 6 lat. W całej Afryce zginęło co najmniej 1338 tych zwierząt.

Uratowanie nosorożców przed śmiercią jest bardzo trudnym zadaniem. Kłusownicy polują na nie ze względu na sproszkowany róg, który postrzegany jest jako afrodyzjak. W Azji panuje na niego ogromny popyt. Za jeden kilogram takiego proszku można otrzymać kilkadziesiąt tysięcy dolarów. W Wietnamie za róg nosorożca można dostać nawet 300 tysięcy dolarów, gdyż panuje tam mit o jego nadzwyczajnych właściwościach leczniczych.

W latach 1990., gdy za kilogram sproszkowanego rogu można było otrzymać co najwyżej 500 dolarów, w Południowej Afryce w przeciągu jednego roku kłusownicy zabijali średnio 15 nosorożców. Widać zatem wyraźnie, że ilość polowań na te zwierzęta jest silnie uzależniona od ceny.

Według raportu IUCN, od 2008 roku w Afryce zginęło już niemal 6 tysięcy nosorożców. Sytuacja ta nie zmieni się dopóki służby nie zlikwidują wszystkich zorganizowanych grup, które zajmują się przemytem rogów nosorożców do Azji. Jest to niezwykle trudne zadanie, skoro rogi tych biednych zwierząt stały się droższe od złota. Przestępcy zrobią po prostu wszystko aby je zdobyć i sprzedać. To niestety oznacza, że nosorożce są poważnie zagrożone wyginięciem.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: iucn.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 12.03.2016 20:07

    Trzeba wpłynąć na kartele, żeby obniżyły cenę za kilogram tak by polowania się nie opłacały.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.