Kłopotów z OFE ciąg dalszy

Opublikowano: 26.04.2011 | Kategorie: Gospodarka, Prawo

Liczba wyświetleń: 541

W dniu 1 maja wejdą w życie zmiany w systemie emerytalnym, które zmniejszają rozmiary składki przekazywanej z ZUS do OFE o 5% podstawy jej naliczania. Dzięki temu zabiegowi księgowemu dług sektora finansów publicznych zostanie zmniejszony do końca tego roku przynajmniej o 0,6% PKB, a w roku 2012 o kolejne 0,5% PKB.

Minister Rostowski będzie się mógł wykazać kolejnym sukcesem prawie bezbolesnego zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych o ponad 1% PKB i w ten sposób uwiarygodnić wobec Komisji Europejskiej, swoją politykę zmniejszenia tego deficytu do poziomu poniżej 3% PKB już na koniec 2012 roku.

Wydawało mu się,że po przeprowadzeniu tej operacji będzie miał na jakiś czas święty spokój z tymi funduszami, a tu odezwał się Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a dokładnie jego rzecznik generalny. Zaproponował on Trybunałowi aby ten orzekł, że Polska ustawą o OFE w którym zawarła ograniczenie inwestycji zagranicznych tych funduszy tylko do 5% ich aktywów, naruszyła unijną zasadę swobody przepływu kapitału.

Rozstrzygnięcie Trybunału w tej sprawie nastąpi za kilka miesięcy i niestety wszystko wskazuje na to, ze zobowiąże on nasz kraj do takich zmian w ustawodawstwie, które pozwolą OFE inwestować w większym zakresie zagranicą.

Niestety materializuje się niebezpieczeństwo, które było sygnalizowane jak tę reformę przygotowywał rząd SLD w 1997 roku. Już wtedy niektórzy eksperci zwracali uwagę, że Powszechne Towarzystwa Emerytalne zarządzające OFE będą przez Unię zakwalifikowane do sektora prywatnego i w związku z tym podane zasadzie swobodnego przepływu kapitału.

Przez parę lat po naszym członkostwie , Komisja Europejska przyglądała się naszemu systemowi emerytalnemu, ale po odrzuceniu propozycji naszego rządu, że transfery środków finansowych z ZUS do OFE są przepływami w ramach systemu finansów publicznych i w związku nie powinny być zaliczane do długu publicznego, zdecydowała się ponad 2 lata temu zaskarżyć polski rząd do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Mimo tego ,że przed Trybunałem podnosiliśmy, że OFE są częścią szerszego systemu zabezpieczenia społecznego, który ostatecznie jest gwarantowany przez Skarb Państwa, a więc wszystkich podatników, to wszystko na to wskazuje, że wyrok Trybunału będzie dla Polski niekorzystny.

Obecna struktura inwestycji OFE to około 60% lokat w polskie obligacje skarbowe, pozostałe środki to inwestycje w akcje w tym mniej niż 5% w zagraniczne aktywa. Fundusze obwiały się bowiem większego ryzyka inwestowania w aktywa zagraniczne niż aktywa krajowe i stąd inwestycje te są póki co mniejsze niż ustawowy limit.

Co więcej gdyby nie to ograniczenie ustawowe i nie konieczność pokrywania z własnych środków kosztów operacyjnych inwestycji w aktywa zagraniczne, wyższych niż koszty inwestycji w aktywa krajowe to polscy przyszli emeryci znaleźliby się już teraz w bardzo trudnej sytuacji. Sporo funduszy europejskich straciło bowiem w kryzysie w latach 2008-2009 po 20-30% swoich aktywów i gdyby OFE mogły w tym czasie inwestować więcej zagranicą, one także poniosłyby podobne straty.

Obecnie OFE dysponują ponad 220 mld zł i są to środki ,które na razie pracują na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. Jesteśmy krajem na dorobku i każda ilość kapitału zaangażowana w rozwój jest nam potrzebna jak powietrze. Jeżeli Komisja Europejska będzie na nas wymuszała wyprowadzenie dużej części tych środków do inwestowania zagranicą to zostaniemy postawieni w bardzo trudnej sytuacji.

Wtedy jeszcze bardziej aktualne stanie się pytanie o przyszłość OFE, bo nie sądzę aby w dobrze pojętym polskim interesie leżała zgoda na wyprowadzenie tych środków poza granice naszego kraju. Jedynym wyjściem będzie wprowadzenie dobrowolności oszczędzania w OFE i stworzenie możliwości ubezpieczonym w tych funduszach powrotu do ZUS z jednoczesnym zdjęciem gwarancji Skarbu Państwa za ostateczny rezultat działalności funduszy.

Jeżeli tego nie zrobimy to może się okazać, że spora część środków funduszy za jakiś czas będzie wyprowadzona zagranicę, a straty z tytułu tych inwestycji ostatecznie musi pokryć Skarb Państwa. Tylko czy Platforma będzie chciała takie zmiany w naszym ustawodawstwie wprowadzić?

Autor: Zbigniew Kuźmiuk
Źródło: Niezależny Serwis Informacyjny


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. -chris 26.04.2011 09:25

    Bo to nieważne, że banksterzy dostaną te pieniądze; nie na tym im zależy. Im zależy na tym, aby tych pieniędzy w kraju nie było. Aby można jeszcze bardziej go zadłużać. Tzn nas zadłużać.

  2. szperacz 26.04.2011 13:45

    OFE to jeden z największych przekrętów rządu Buzka. Wprowadzenie reformy emerytalnej opierało się na kłamstwach które teraz na jaw wychodzą. Nikt nie przeprowadzał referendum w tym zakresie a propaganda mamiła większymi kwotami oraz dziedziczeniem. OFE od samego początku powinno być dobrowolne a nie przymusowe – dziś już wszyscy wiedzą, że wypłaty z OFE będą symboliczne a skarb pańswa będzie zmuszony do wypłaty zasiłków dla emerytów bo emerytura będzie niższa od minimum ssocjalnego i to pod warunkiem, że nie będzie kolejnego kryzysu…

  3. jegor 26.04.2011 16:48

    Jaki ten Kuźmiuk jest słuszny, znów słuszny i ciągle słuszny..
    Jeszcze kilka tygodni temu w tekście zamieszczonym w WM wieszał psy na rządzie, że odrywa dzisiejszych beneficjentów OFE od bogatego koryta.. A teraz taka zmiana poglądów ..
    Ale cóż, ten facet tak ma, zawsze stanie po właściwej stronie, choć gdyby jego chlebodawcy z PiS potępili ten manewr, Kuźmiuk powróciłby do wieszania psów. I chyba niebawem wróci..

  4. Rozbi 27.04.2011 18:45

    Żadne przepisy które nakazują zabieranie ludziom pieniędzy pod przymusem nie są ani moralne ani dobre.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.