Klimatolodzy są zszokowani skalą powodzi w Niemczech

Opublikowano: 18.07.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2342

W wyniku niszczycielskiej powodzi w Niemczech, według najnowszych oficjalnych danych, zginęło ponad 150 osób, a kilka tysięcy pozostaje zaginionych. Kanclerz Angela Merkel wyraziła głębokie współczucie dla ofiar katastrofy, której skala stanie się jasna dopiero w nadchodzących dniach.

W piątek rano niemieckie media podawały, że w dwóch najbardziej dotkniętych landach, Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii, zginęło co najmniej 81 osób: odpowiednio 50 i co najmniej 30 osób. W czwartek wieczorem urzędnicy powiatu Ahrweiler twierdzą, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie znacząco, bo wciąż próbują znaleźć około 1300 zaginionych.

Intensywność i skala powodzi w Niemczech w tym tygodniu zaszokowała klimatologów, którzy nie spodziewali się pobicia rekordów na tak dużym obszarze i tak szybko. Po śmiercionośnych falach upałów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie dwa tygodnie temu temperatury wzrosły powyżej 49,6°C, powodzie w Europie Środkowej wzbudziły obawy, że ekstremalne warunki pogodowe są gorsze niż przewidywano.

W środę na rozległym obszarze dorzecza Renu pobito rekordy opadów, co miało druzgocące konsekwencje. Dziesiątki tysięcy domów zostało zalanych. Niektóre części Nadrenii-Palatynatu i Nadrenii Północnej-Westfalii zostały zalane opadami nawalnymi w wielkości szokujących 148 litrów opadów na metr kwadratowy w ciągu 48 godzin. W tej części Niemiec zwykle występuje około 80 litrów na metr ale w ciągu całego lipca, a nie w dwa dni.

Najbardziej szokujący z kilkunastu rekordów został ustanowiony na stacji pogodowej Kolonia-Stammheim, gdzie w ciągu 24 godzin spadło 154 mm deszczu, przekraczając dotychczasowy dzienny rekord dla miasta wynoszący 95 mm. Klimatolodzy od dawna przewidują, że zmiany klimatu doprowadzą do nasilenia powodzi, fal upałów, susz, burz i innych form ekstremalnych warunków pogodowych, ale ostatnie zmiany przerosły wiele oczekiwań.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szurnięty Mędrzec 19.07.2021 02:06

  Taa zmiany klimatu, a już myślałem, że HAARP wyłączyli

 2. dobra rada 19.07.2021 07:46

  Szukaj na georadarze, zdziwisz się pozytywnie. Chociaż nie ma w tych zabawach nic pozytywnego. Ale za to można co niektóre rządy szantażować.

 3. niewolnik 19.07.2021 09:19

  Powodzie jak co roku. Pieniądze poszły na ustawy o kształt ogórka i banana, ustawy klimatyczne i inne bzdury, a na bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek już nie wystarczyło.

 4. hashi 19.07.2021 09:45

  To teraz czekamy na fale rdzawych pasatów i audi do polskich komisów.
  Panie nówka sztuka, Niemiec płakał jak sprzedawał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.