Klimat na Ziemi najcieplejszy od 1400 lat

Opublikowano: 24.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 623

Najnowsze badania klimatu pokazują, że Ziemia jest w “najcieplejszym momencie” od co najmniej 1400 lat. Przeprowadzona analiza wyraźnie pokazuje, że planeta najbardziej rozgrzała się pomiędzy 1971 a 2000 rokiem. Co jest tego przyczyną?

“Najnowszy dokument analizuje zmiany klimatu w możliwie najbardziej wszechstronny sposób,” podkreśla Edward Cook, naukowiec z Lamont-Doherty Earth Observatory (LDEO) na Uniwersytecie Columbia. “Twierdzimy, że naturalne ocieplenie, które wystąpiło w okresie średniowiecza ponownie pojawia się dzisiaj. Co istotne, ludzie nie są odpowiedzialni za nowoczesne tendencje globalnego ocieplania się klimatu” – dodaje badacz.

Naukowcy ogłosili, że 2012 rok był dziewiątym najcieplejszym rokiem w historii Ziemi od 1880 roku. Ponadto najbardziej spójną tendencją we wszystkich regionach w ciągu ostatnich 2000 lat było długotrwałe ocieplanie spowodowane wzrostem aktywności wulkanicznej, zmniejszeniem promieniowania słonecznego, zmianami w roślinności na powierzchni ziemi oraz wahaniami orbity Ziemi.

Obecnie żyjemy w wyjątkowo ciepłej dekadzie. Planeta nagrzewa się, a powodem tego ocieplenia jest pompowanie coraz większej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. “Spostrzegawczy człowiek powinien zauważyć, że częstotliwość skrajnych temperatur wyraźnie wzrasta. Skrajności te mają jednak negatywny wpływ na ludzi i inne organizmy żyjące na naszej planecie” – mówi James E. Hansen, ekspert NASA.

Skutkiem dalszego ocieplania się klimatu będą ekstremalne zjawiska pogodowe. Mogą wystąpić liczne susze, fale upałów, silne wiatry, gwałtowne i intensywne opady, powodzie i osuwanie się ziemi, wzrost poziomu mórz oraz rozwój patogenów (ciał obcych).

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: sciencedaily, phys, redorbit
Źródło: Kod Władzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. dagome12345 24.04.2013 10:24

    czyli co płaćmy wiecej podatkow na CO2 to urtujemy planete ….

  2. ppp 24.04.2013 11:18

    to że klimat się zmienia jest faktem i trudno temu zaprzeczyć, to czy jest to wynik ‘efektu cieplarnianego’ już nie jest takie pewne ale tak czy inaczej są pewne zalety protokołu Kyoto: zasoby naturalne się prędzej czy później skończą (a raczej predzej np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Peak_Oil) więc wymuszenie na poszczególnych państwach przejścia na źródła odnawialne jest zasadne, dwa że emitujemy do atmosfery nie tylko dwutlenek węgla, fakt są filtry itd. ale każdy kto mieszka w przemysłowej okolicy i wdycha na co dzień tlenek siarki, tlenki azotu wie o czym mowa

  3. cyberia 24.04.2013 13:23

    Wątpię żeby globalne ocieplenie było wyłącznie wynikiem działalności człowieka, natomiast faktem jest, że niezależnie od tego zanieczyszczamy sobie planetę. Jedynym, skutecznym środkiem walki z zanieczyszczeniami jest skończenie z konsumpcjonizmem. A więc nie kupuj jak najwięcej, konsumuj i napędzaj wzrost gospodarczy, tylko kupuj tyle ile potrzebujesz, nie używaj opakowań jednorazowych i żyj w zgodzie z naturą.
    Tylko niestety, na to chyba na razie ludzkości nie stać, bogiem jest zysk, reszta się nie liczy.
    A podobno to starożytne ludy oddające cześć naturze były prymitywne?

  4. WielkaPolska 24.04.2013 16:30

    To bardziej Metan niż dwutlenek jest zagrożeniem ocieplenia klimatu!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.