Klauzula sumienia dla aptekarzy wynika z konstytucji

Opublikowano: 24.10.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 7

“Klauzula sumienia aptekarzy wynika wprost z konstytucji, nie jest niezgodna z prawem” – takie stanowisko wyraził minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar interweniował w resorcie zdrowia, gdyż w jego ocenie farmaceuci coraz częściej odmawiają sprzedaży przepisanych na receptach leków antykoncepcyjnych, powołując się na swoje sumienie i poglądy religijne. RPO nie ma wątpliwości: to łamanie praw pacjentów i naginanie przepisów. Konstanty Radziwiłł w odpowiedzi dla rzecznika stanowczo się z nim nie zgodził. To znacząca zmiana. W sierpniu wiceminister zdrowia Marcin Czech, odpowiadając na interpelację posłanki Moniki Rosy i posłów Jerzego Meysztowicza oraz Pawła Kobylińskiego w sprawie klauzuli sumienia w aptekach napisał m.in.: „farmaceuta ma możliwość odmowy realizacji recepty lub wydania leku, w sytuacjach budzących wątpliwości lub podejrzenia co do ich legalności lub bezpieczeństwa” oraz „brak jest regulacji podobnej do tej znajdującej się w art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, umożliwiającej odmowę sprzedaży produktu leczniczego z powołaniem się na względy sumienia”. Krótko mówiąc – farmaceuta nie może nie sprzedać pigułek antykoncepcyjnych, bo prywatnie nie popiera ich stosowania.

Aktualne stanowisko ministra Radziwiłła jest jednak takie, że aptekarz może powoływać się na swoje sumienie i nie łamie przy tym prawa. Ma to potwierdzać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., który jednak zajmował się klauzulą w odniesieniu do lekarzy. Radziwiłł uznał, że przedstawione wtedy wnioski (gwarantem klauzuli jest sama konstytucja) można zastosować nie tylko do medyków, ale i farmaceutów.

Według Naczelnej Izby Aptekarskiej zmiana zdania ministra nie będzie mieć większego wpływu na farmaceutów, nie zwiększy liczby tych, którzy odmawiają realizowania wybranych recept z uwagi na swoje przekonania.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Konstanty Radziwiłł jest ignorantem i pracuje dla siebie oraz farmacji, a nie dla dobra pacjentów.
Jest jak chorągiewka dowód tutaj:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,21279797,radziwill-znowu-o-leczniczej-marihuanie-jestem-pierwszym-ministrem.html

Swoją wypowiedź zakończył kategorycznie.

– Natomiast nie ma mowy o jednym: o uprawach marihuany

Czyli lepiej niech produkują inni a my od nich drogo to kupimy, dla dobra pacjentów, za społeczną najlepiej kasę.
I on się ma za lekarza?:)

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ