Klapa ustawy żłobkowej

Opublikowano: 18.11.2011 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 970

Kompletną porażką jest działająca od pół roku ustawa żłobkowa. Na listach rezerwowych wciąż znajduje się 30 tys. dzieci – alarmuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Dzięki nowym przepisom żłobków miało przybywać. Niestety brak placówek utrudnia powrót matek do pracy.

Kolejnym ułatwieniem programu Maluch miało być zatrudnianie przez gminy opiekunów dziennych. Zdecydowały się na to zaledwie 3 osoby. Podobnie sytuacja wygląda z nianiami. Do października zgłosiło sie ponad 3 tys. osób, które zostały legalnymi nianiami, ale pracę tę wykonuję około 200 tys. osób. – pisze “DGP”

Rząd na realizację ustawy przeznaczył minimalne kwoty. Budżet programu w tym roku to 40 mln zl a koszt wybudowania jednego żłobka to 1,5 mln.

Gdyby miało ich powstać zaledwie 200, gminy potrzebowałyby na ten cel 300 mln zł.

– Warunki wprowadzania ustawy są niesprzyjające, bo samorządy szukają oszczędności, a żłobki są dla nich dodatkowym wydatkiem – mówi prof. Irena Kotowska, demograf z SGH.

W efekcie na miejsce w żłobku czeka się ponad rok – pisze dziennik.

Opracowanie: Marek Nowicki
Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Obi-Bok 18.11.2011 12:50

  “(..) samorządy szukają oszczędności, a żłobki są dla nich dodatkowym wydatkiem.”

  “Dodatkowym wydatkiem” dla społeczeństwa są premię samorządowców, ich państwowe komórki i samochody, koszty ich nieudanych/chybionych inwestycji i całe państwowe wyposażenie rzeczowe jakim dysponują.

 2. Roots Chant Rising 18.11.2011 17:03

  Za to Państwo potrafi wyłożyć 40 mln na remont lotniska tylko po to by obce wojska na nim stacjonowały.
  Jesteśmy mieszkańcami kolonii czy jak ?

 3. Delite 18.11.2011 17:19

  “koszt wybudowania jednego żłobka to 1,5 mln.” OMG! To za 500 tys. można dom spokojnie wybudować. A tu 3 razy większa suma to co to ma być za żłobek – ze złotymi klamkami, basenem i wielkim ogrodem!? Takie to czasy, że na byle działanie potrzebne są ogromne pieniądze – przy okazji trzeba coś dla siebie zagarnąć grosza.
  Ale co tam niedługo nie będzie niczego.

 4. MamDosc 18.11.2011 17:59

  Kasa jest przesadzona 1,5miliona to przegina.Żłobek jest drogim obiektem z racji wymogów UE jakie musi spełniać,ale nie tak !
  a,tak po za tym to jak myślicie ile rząd kosztowało wyposażenie wszystkich wielkich miast w systemy LRAD, 3 terenówki z przenośnym zestawem,mini drony z systemami rozpoznawania twarzy . Jak myślicie gdzie są pieniądze podatników? To dopiero początek imprezy.

 5. ARTUR 18.11.2011 23:59

  Najprościej było zlikwidować żłobki i przedszkola ,to nasi najwybitniejsi politycy umieją najlepiej .Niestety rządzenie nie polega na burzeniu ale budowaniu ,zniszczyć potrafi każdy palant a do budowy potrzebny jest człowiek mądry ,niestety nie wiadomo czy już się urodził.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.