Kim są jazydzi i dlaczego ISIL na nich poluje?

Opublikowano: 01.06.2016 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2254

Jazydzi są obecnie najbardziej zagrożoną mniejszością religijną w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Osób tego wyznania jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy i choć liczba ta wydaje się duża, to jednak właśnie oni są głównym celem morderstw dokonywanych przez radykalnych islamistów. Dlaczego to właśnie Jazydzi są prześladowani?

Tradycja religijna jazydów sięga ponad 2500 lat wstecz. Oznacza to, że religia ta daleko wyprzedza Mahometa stąd nacisk na tą grupę aby wyrzekła się “diabła”, w którego wierzy. Kolejna kwestia, która przyciąga muzułmańskich ekstremistów to wygląd. Kobiety o pięknych błękitnych oczach, często bujnych blond włosach i lekko śniadawej cerze mocno odznaczają się wśród mieszkańców Iraku. Skąd taki wygląd? Małżeństwa jazydów zawierane przez wieki były w lokalnej społeczności a to pozwoliło na zachowanie cech i rysów ich przodków, Ariów.

Przez wieki ta grupa etniczna przetrwała wiele ludobójstw. Niektóre źródła podają że było ich aż 72! Najczęściej padali oni ofiarą pogromów ze strony muzułmanów, zwłaszcza Turcji z okresu Ottomańskiego. Najlepszym odzwierciedleniem różnic pomiędzy religią islamu a jazydów jest kult boga. Wiara jazydów ma charakter starożytny i nawiązuje do gnostycyzmu, który powstał pomiędzy I a II wiekiem naszej Ery. Łączy on wierzenia chrześcijańskie z grecko-egipskim hermetyzmem. Dla ekstremistów taka wiara jest nie do przyjęcia. Co więcej anioł Melek Taus jest traktowany jako obraz diabła i szatana, stąd najczęstszymi określeniami Jazydów jest “pasterze diabła”.

Jazydzi mieszkają na terenie Iraku od wieków i to właśnie tam najczęściej są obiektem ataków. Kobiety zazwyczaj porywane są w charakterze niewolnic, których główną rolą jest danie potomka o idealnych rysach twarzy. Wspomnieć należy, że kobiety które były porywane, bardzo często popełniały samobójstwa. Katolickie źródła podają, że wolały one umrzeć niż stać się seksualnymi niewolnicami.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com

BIBLIOGRAFIA

1. http://www.catholic.org/news/international/middle_east/story.php?id=58149

2. http://www.polskatimes.pl/artykul/3539987,irak-kim-sa-jazydzi-tajemnicza-grupa-religijna-ktorej-grozi-totalna-zaglada,id,t.html

3. http://www.theguardian.com/world/2014/aug/07/who-yazidi-isis-iraq-religion-ethnicity-mountains


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.