Kilka milionów ludzi żąda dymisji Dilmy Rousseff

Opublikowano: 15.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 745

Demonstracje o niespotykanej dotąd skali przetoczyły się wczoraj przez Brazylię. Uczestnicy protestów domagali się odejścia prezydent Dilmy Rousseff i aresztowania byłego prezydenta, Luiza Inácio Lula da Silva. Uważa się że była to największa manifestacja w historii Brazylii.

Niektóre szacunki wskazują, że na ulicę wyszło ponad 3 miliony ludzi w kilkuset miastach. W samym mieście São Paulo zjawiło się prawie 1,5 miliona osób. Na szczęście, mimo ogromnej liczby uczestników, demonstracje były pokojowe i nie doszło do żadnych walk.

Głównym celem tego bezprecedensowego wydarzenia było potępienie i domaganie się odejścia obecnej prezydent Dilmy Rousseff, którą oskarża się o korupcję (afera z udziałem koncernu naftowego Petrobras) i recesję, oraz aresztowanie byłego prezydenta Luiza Inácio Lula da Silva. Jest on podejrzewany o udział w praniu brudnych pieniędzy. Prokuratura w stanie São Paulo wystąpiła o jego areszt prewencyjny.

Rousseff zapowiada że nie opuści swojego stanowiska, choć poparcie dla niej jest obecnie rekordowo niskie. Nawet Partia Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego, która jest w koalicji z rządową Partią Pracujących, rozważa rozwiązanie sojuszu. Jeśli prezydent Brazylii nie zrezygnuje, może zostać usunięta siłą.

Warto nadmienić, że masowe protesty dotyczą nie tylko Brazylii, sojusznika Rosji i członka grupy BRICS, ale także Wenezueli – tamtejsza opozycja chce usunąć prezydenta Nicolása Maduro. To samo w najbliższej przyszłości może spotkać Boliwię, której prezydent Evo Morales oskarżany jest między innymi o korupcję.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.