Kijów przerobił biografię Szuchewycza

Opublikowano: 30.12.2018 | Kategorie: Edukacja, Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2813

Z ukraińskich podręczników historii dla 10 klasy zostanie usunięta wzmianka o tym, że jeden z przywódców ukraińskich nacjonalistów, Roman Szuchewycz, współpracował z dywizją SS „Galicja” – poinformował na Facebooku dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Edward Dolinski.

Bilbord na Ukrainie przedstawiający ludobójcę Polaków
– nazistę Romana Szuchewycza z UPA – jako “narodowego bohatera Ukrainy”

Według niego Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy zobowiązało do usunięcia tego faktu wydawcę „Genesis” i autorów podręcznika. „Wnioski komisji międzynarodowych i rządowych, a także czołowych badaczy tematu, w przekonujący sposób obalają kolaborację Szuchewycza i jego kolegów. Twierdzi się, że taki podręcznik jest wsparciem dla rosyjskiej propagandy”, opisuje treść listu Dolinski.

Dodał, że wcześniej grupa radykalnych aktywistów zwróciła się do posłów partii Swoboda, stwierdzając, że niemieckie oddziały wojskowe Nachtigall, Roland i oddział SS Galicja były reprezentowane jako kolaboranci. Ich zdaniem podręcznik jest ideologiczną dywersją. W odpowiedzi posłowie Swobody zażądali, aby SBU i Ministerstwo Edukacji odwołały nakład podręcznika.

Szuchewycz był przywódcą UPA, w czasie II wojny światowej był zastępcą dowódcy batalionu „Nachtigall” Wehrmachtu i 201. batalionu ochrony policyjnej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 30.12.2018 13:46

    Ukraina to nie jest państwo tylko związek oligarchów. Jeśli polskojęzyczny zarząd robi “ł askę” chachłom to nie jest nawet śmieszne tylko świadczy o upadłości państwa polskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.