Kiedy zostaną wprowadzone innowacje w polityce?

Opublikowano: 11.11.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 623

Futurologia prognozuje przyszłość nie tylko w dziedzinie techniki, środowiska przyrodniczego czy ekonomii, ale również w polityce.

Jednak pytanie o innowacje w polityce może wybiegać poza kompetencje futurologii i wkraczać bardziej na płaszczyznę fantastyki, zwłaszcza jeśli pytamy o innowacje w polskiej polityce. Ale mówiąc całkiem poważnie kwestia innowacji w sferze politycznej i społecznej jest bardzo zaniedbana, a w zestawieniu ich z rozwojem technologii widać wyraźnie ogromny rozdźwięk pomiędzy tymi dwoma obszarami.

W branży startupowej tylko innowacyjne pomysły i idee, mają szanse odniesienia sukcesu na większą skalę. Innowacja jako nowa jakość i wartość usprawniająca realizację danego celu, stanowi bardzo ważny element rozwoju przedsiębiorstw oraz ma istotny wpływ na całokształt gospodarki i ekonomii danego państwa.

Więc skoro ma ona tak duże znaczenie, to czemu w polityce nie implementuje się żadnych innowacyjnych rozwiązań?

Polityka jako system zarządzania państwem, dbający o dobro wspólne, nie jest aktualizowana do realnych potrzeb społeczeństwa, lecz stanowi skostniały twór, który jest bardzo oporny na jakiekolwiek innowacje. W obecnym wydaniu politycznym innowacyjna perspektywa jest maksymalnie zawężona, nie widząc lepszego ustroju jak obecna demokracja, ani nie mogąc wyjść ponad ograniczony dualizm prawicy i lewicy.

Systemy polityczne są kompletnie nie przystosowane do wymagań społecznych i świata technologii, dlatego konieczne są w tym zakresie innowacje. Każdy układ dąży do równowagi, więc i na tej płaszczyźnie musi dojść do integralnego i zrównoważonego rozwoju obszarów społecznych, technologicznych i politycznych. Pytanie tylko, kto i jak wprowadzi innowacyjne rozwiązania polityczne? Prototypów i projektów innowacyjnych rozwiązań zarządzania państwem nie brakuje, problemem jest jedynie ich implementacja. Poniżej przedstawiam innowacyjne pomysły systemów zarządzania państwem.

ZARZĄDZANIE MOŻLIWOŚCIAMI MAS

Otwarty system polityczny, w którym władzę sprawuje społeczeństwo, ale nie za pośrednictwem wybieranych co 4 lata przedstawicieli, lecz za pośrednictwem innowacyjnych pomysłów i optymalnych rozwiązań, a dokładniej ludzi, którzy te rozwiązania tworzą.

Państwo wydaje zlecenie projektowania nowych przedsięwzięć, rozwiązań i innowacji dla szerokiej grupy ludzi, oczekując od nich partycypacji w zadaniach, które do tej pory były zarezerwowane dla wąskiej grupy aparatu państwowego. Społeczeństwo daje rozwiązania, a organy państwowe je finansują i uprawomocniają.

Taki model organizacji państwa ma wiele korzyści:

– problemy są rozwiązywane szybciej oraz nie wymagają wysokich kosztów,

– dociera się do szerszego grona talentów, dzięki czemu można eksplorować dużo więcej potencjału zasobów ludzkich, co ma przełożenie na jakość nowych rozwiązań,

– pozwala na dotarcie do najistotniejszych potrzeb i pragnień społeczności,

– społeczeństwo ma poczucie rzeczywistego wpływu na rozwój swojego kraju.

DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA

System polityczny, w którym obywatele mają większy i bezpośredni wpływ na podejmowane przez państwo decyzje, poprzez liczne plebiscyty i referenda. Korzyści takiego modelu politycznego według Wikipedii jest bardzo wiele:

– Im większe zastosowanie mają elementy demokracji bezpośredniej tym większe jest tzw. „zadowolenie z życia”. Efekt ten ma bardzo wysoki poziom istotności statystycznej i ma porównywalny wpływ na „zadowolenie z życia“, co wzrost dochodów. Z większego zadowolenia z życia wraz ze wzrostem partycypacji korzystają w równym stopniu wszyscy obywatele bez względu na wysokość dochodów, wykształcenie i płeć

– Dochód na głowę w jednostkach terytorialnych o „silniejszej” demokracji bezpośredniej jest znacznie wyższy aniżeli w jednostkach terytorialnych o stosunkowo mniej rozwiniętych możliwościach współdecydowania (demokracji bezpośredniej).

– Wydatki i przychody jednostek terytorialnych, w których zastosowanie ma demokracja bezpośrednia są niższe.

– Im więcej demokracji bezpośredniej tym niższe są koszty sektora publicznego.

– Zwiększa się skuteczność administracji publicznej.

– Zmniejsza się poziom długu publicznego (deficyt budżetowy maleje).

– Zmniejsza się korupcja.

– Wydatki publiczne na edukację na głowę mieszkańca są wyższe, jeśli możliwe jest przeprowadzanie referendów.

– Ceny gruntów są wyższe, ponieważ ludzie wolą mieszkać i pracować w gminach o wyższym wskaźniku demokracji bezpośredniej.

– W demokracji bezpośredniej ludzie chętniej płacą podatki, aniżeli w demokracji reprezentatywnej (mniejsza jest skala zjawiska uchylania się od płacenia podatków).

– Podatki są niższe w jednostkach terytorialnych o rozwiniętej demokracji bezpośredniej.

NETARCHIA

Netarchia – zwana również demokracją epoki internetu – jest nowym modelem organizacji społeczeństwa, opartym o sieciową, horyzontalną strukturę, w przeciwieństwie do obecnego modelu hierarchicznego. Wizję polityki netarchii, najlepiej obrazują słowa inicjatora Ruchu Netystów Aleksandra Sikory:

„Polityka mogłaby być sferą codziennej kreatywności. Przypomnij sobie jaka energia pulsuje np. na Facebooku – ludzie przesyłają sobie uwagi, znalezione materiały, linki, opinie, pomysły, filmy, zdjęcia, zapraszają się na imprezy i na akcje – realne i wirtualne. Przecież to gotowy model polityczny. Dlaczegóż decyzje nie miałyby się ucierać poprzez to, że ludzie wymieniają się opiniami, dyskutują, posyłają sobie ciekawe przykłady rozwiązań, filmy promujące dane stanowiska itp.? I są w tym zabawni, twórczy, radośni. A jak przychodzi czas, w końcu – głosują na wypracowane profesjonalne rozwiązania, na ludzi i ich propozycje. Polityka wcale nie musi kojarzyć się z nudnymi politykami gadającymi często bez sensu lub agresywnie; z długimi nasiadówkami, podczas których ludzie skaczą sobie do gardeł. Tylko, powiedzmy, z ciekawymi wymianami informacji na niezliczonych forach społecznych, a potem ze spotkaniami w realu, aby wdrożyć wypracowane decyzje.”

Przedstawione innowacje polityczne dążą do produktywnej interakcji społecznej i zwiększenia udziału obywateli w kształtowaniu polityki.

Potrzebujemy takich innowacji, bowiem skostniałe struktury aparatu państwowego ograniczają potencjał społeczny.

Potrzebujemy również nowej jakości myślenia o polityce i patriotyzmie, jako odpowiedzialnym dbaniu o przestrzeń, w której żyjemy.

Autor: Thingol
Źródło: Future News
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jerzykr6 11.11.2014 19:26

    Demokracja bezpośrednia i Netarchia nie ma szans teraz na przebicie się bo “wierchuszka” znikła by ze wiecznika a od koryta ciężko się oderwać, oj ciężko.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.