Kiedy wybory prezydenckie?

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 493

Politycy nie przestają dyskutować o wyborach prezydenckich, których termin wciaż pozostaje pewną niewiadomą. Projekt ustawy o wyborach korespondencyjnych wciąż znajduje się w Senacie i termin 10 maja może być zagrożony.

Projekt ustawy o korespondencyjnej formie tegorocznych wyborów prezydenckich autorstwa posłów PiS jest nadal procedowany w Senacie, mimo to rząd uruchomił już machinę do przygotowania głosowania „w kopertach”. Kilka dni temu Rzeczpospolita informowała, że w ramach przygotowań do głosowania już 22 kwietnia Poczta Polska otrzymała za zgodą ministra cyfryzacji dane z rejestru PESEL.

Tymczasem politycy biorą pod uwagę także inny, niż 10 maja termin przeprowadzenia wyborów, który byłby zgodny z konstytucją. O tym, że wybory mogą się odbyć później, niż 10 maja mówił dziś na antenie Polsat News minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

„W konstytucji zapisana jest kadencyjność władz i w jaki sposób przeprowadzać wybory. Kadencja prezydenta Andrzej Dudy kończy się 6 czerwca. Wtedy powinien być zaprzysiężony nowy prezydent, tak mówi konstytucja. Wybory powinny się odbyć pomiędzy setnym a 75. dniem przed upływem kadencji. I to jest wymóg konstytucyjny, chyba, że wystąpiłyby okoliczności nadzwyczajne, które uniemożliwiają przeprowadzenie wyborów” – wyjaśnił Andrzej Dera.

Prezydencki minister mówił, że stanowisko opozycji, która uważa za niewystarczające środki podjęte przez władze do walki z epidemią, jest blędne. Według Dery, Polska dobrze radzi sobie z epidemią, polskie władze i społeczeństwo funkcjonują. Jak zaznaczył prezydencki minister, „nie jest intencją opozycji przeprowadzenie tych wyborów”.

„Patrząc tak obiektywnie, będzie problem z uwagi na to, że ostatniego dnia Senat chce przekazać Sejmowi ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego. Rzeczywiście, 10 maja wydaje się w tej chwili datą bardzo trudną do przeprowadzenia. Ale zgodnie z konstytucją mamy czas do 23 maja, a jesteśmy w stanie to zrobić” – powiedział Andrzej Dera.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.