Kiedy Polska przyjęła ukraiński kodeks karny?!

Opublikowano: 20.04.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6733

Flaga Ukrainy jak polska flaga państwowa? Polska przyjęła ukraiński kodeks karny? Co się dzieje?!

Jak informuje portal Puck.naszemiasto.pl, 9 kwietnia 2022 r. 41-letni mieszkaniec Pucka zdjął flagę Ukrainy i powiesił w jej miejsce polską. Po donosie został szybko zidentyfikowany dzięki monitoringowi i zatrzymany przez policję w areszcie. Prokuratura przedstawiła mu zarzut znieważenia symbolu państwowego i publicznego nawoływania do nienawiści. Mężczyzna częściowo przyznał się do popełnienia czynu (zapewne chodzi o przyznanie się do zdjęcia flagi obcego państwa).

Teraz dostał postanowienie z Prokuratury Rejonowej, w którym poinformowano go, że zlecono przetłumaczenie przez biegłego tłumacza na język polski przepisów ukraińskiego kodeksu karnego.

O czym mówi Art. 137 polskiego Kk?

„1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy”.

W postanowieniu jest odwołanie do trzech artykułów kodeksu karnego:

Art. 256.1 – „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Art. 12.1 – „Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego”.

Art. 11.2 – „Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów”.

Na koniec bardzo dziwna sprawa dotycząca ukraińskiego kodeksu karnego. O czym mówi Art. 338 ukraińskiego kodeksu karnego? Automatyczne tłumaczenie z translatora:

„Artykuł 338. Nadużywanie symboli państwowych

1. Publiczna zniewaga flagi państwowej Ukrainy, godła państwowego Ukrainy lub hymnu Ukrainy – podlega karze grzywny do 50 minimalnych dochodów wolnych od podatku, aresztu do sześciu miesięcy lub pozbawienia wolności do lat trzech.

2. Publiczna zniewaga oficjalnie ustanowionej lub wyniesionej flagi lub godła obcego państwa – podlega karze grzywny do 50 minimalnych dochodów wolnych od podatku lub aresztu do sześciu miesięcy lub pozbawienia wolności do dwóch lat”.

Sprawa jest więc przesądzona – zdjęcie flagi obcego państwa wywieszonej na zarządzenie polskiego organu władzy jest w Polsce przestępstwem, jeśli (co wynika z Art. 138 Kk) występuje zasada wzajemności prawa (w tym wypadku prawa ukraińskiego). Polak nie będzie więc sądzony z przepisów ukraińskiego kodeksu karnego, ale z polskiego, ponieważ czyn ten (ściągnięcie flagi obcego państwa) jest również ścigany na Ukrainie. Gdyby na Ukrainie czyn nie był przestępstwem, sprawa zostałaby umorzona.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Puck.NaszeMiasto.pl, T.me
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

19 komentarzy

 1. bboyprezes 20.04.2022 13:19

  To cały czas brzmi jak wykonywanie przez nich poleceń tak samo jak przy Covid-19.

 2. Jack Ravenno 20.04.2022 13:20

  Straszne rzeczy 🙁

 3. hashi 20.04.2022 13:23

  W nowym państwie Ukro-Polin Polska jest krajem podrzędnym więc obowiązuje prawo karne i konstytucja Upainy. Świadczą o tym flagi w sejmie flaga dominująca zawsze jest po lewej stronie i umieszczono tam żółtą szmatę. Zelenski klaun wydał nawet dekret o zakazie języka polskiego w szkołach na terenie Ukrainy. Jakby ktoś miał wątpliwości Polski już niema.

 4. bogdzio 20.04.2022 14:13

  To znaczy że co… presidentos duduś jest teraz przydupasem klauna żemeleńskiego?
  A dudek to taki kolorowy ptak z czubem, a my to robaki które można rozdeptać, a mi zaraz odwali

 5. MasaKalambura 20.04.2022 14:38

  Należy zatem podziękować Putlerowi za nieoczekiwane przyśpieszenie integracji Ukrainy z Polską. Oraz polskiemu wymiarowi sprawiedliwości za bycie nadal niezreformowaną izbą wolnych żartów, durnych zarzutów, dowolnego sędziowania, i prawa traktowanego jak się władzy lub opozycji (w zależności od stronnictwa sędziego) podoba.

 6. Admin WM 20.04.2022 16:26

  Sprawdziłem polski kodeks karny – zdjęcie flagi obcego państwa wywieszonej przez polskie władze jest karalny. Uzupełniłem wiadomość o treść polskiego i ukraińskiego Kk.

 7. MasaKalambura 20.04.2022 16:58

  Niestety sąd o polskich prokuraturze i sądach pozostaje aktualny. Nawet pomimo tego, co powyżej napisał admin.

 8. rici 20.04.2022 17:15

  Od czasu wojny polskie sady sa domena zydostwa. I dopuki nie wypleni sie zydostwa z rzadu i administracji tak zostanie.
  Takie powiedzenie ktore slyszalem jeszcze w latach 60-ych; spotyka sie dwoch zydkow jeden z Izraela drugi z Polski, ten z Izraela pyty ; tam w Polsce to juz was nieduzo zostalo, ten z Polski odpowiada; troche w rzadzie, troche w sadzie, reszta w UB.

 9. BANDZIORkaq 20.04.2022 17:17

  Jeszcze niedawno identyfikowanie się ze swoją ojczyzną nazywano patriotyzmem, teraz jest to nienawiść na tle narodowościowym. Natomiast antyrosyjska orientacja ogółu to sankcje, bo nienawiścią na tle narodościowym nikt tego nie określi. Noszenie szmat w lesie bis.

 10. andi170 20.04.2022 19:08

  Polska to bagno apsurdów włącznie z mafią sędziowską i nierządem pisowskim, ludzie OBUDŹCIE SIĘ POLSKA UMARŁA!!!!

 11. robi1906 21.04.2022 08:16

  masa błazenku ty jeden, ty powinieneś wyć z radości, przecież chcesz wojować za Ukrainę a wstydzisz się sędziów którzy wspierają Ukrainę?,
  ale tak to jest jak 20 idiotów siedzi na jednym koncie, stąd ta schizofrenia.

 12. adambiernacki 21.04.2022 08:35

  Połowy lub większej części tutejszej populacji niebędącej społeczeństwem ani narodem nie obchodzi co robi tutejsza władza a w związku z tym ta robi co chce i o nic nikogo nie pyta. Nie obchodzi tej trzody nawet los własnego potomstwa, z którym może zrobić wszystko dosłownie każdy kto powie: kładź tu bachora czar…chu ale już!
  Bardzo możliwe, że nie tylko ustnie została zawiązana ale i dokumenty o unii już zostały podpisane 😉
  Unia to teoretycznie dobra rzecz ale jak pokazuje historia i dzień dzisiejszy żeby coś przyniosło pozytywny efekt to musi być robione mądrze z przyświecającym temu szlachetnym zamysłem a nie w pięć minut i na polecenie ciemnych sfer.
  Przed wojną za Blachowskim ludzie się ruszyli a tu podejrzewam, że gdyby dzieci wieszali na placu nikt by palcem nie kiwnął.
  Stracona idea odwagi Rzeczpospolitej i stracona populacja tchórzy i….szkoda gadać.

  Ja sobie umrę jako człowiek i Polak więc z pewnością nie śmiercią naturalną.

 13. MasaKalambura 21.04.2022 09:22

  robi, żydożerco nieświadomy, że swoją durną postawą do miana faszysty-nazisty pretendujesz. Nie chcę ja wojować za Ukrainę, to zadanie Ukraińców. Martwię się, że przez takich (nie)pożytecznych idiotów jak ty, Putler dostaje argumenty na kolejny uzasadniony atak na faszystowski kraj. Ataku tego spodziewam się, bo sytuacja Kaliningradu zaczyna być tragiczna, Polska pomaga Ukrainie z całych sił, a propaganda rosyjska jedzie na Polskę nie mniej, niż polska propaganda najeżdża na ruskich. I w związku z tym się na niego przygotowuję oraz polecam zrobić to wam, dokąd jest to tanie. A czas tanich i łatwo dostępnych produktów szybko odchodzi w niepamięć. Cały proces przyśpieszy lawinowo, kiedy dojdą do nas skutki embarga Chin wykonanego dla niepoznaki przez lockdown wywołany sezonową (wedle naszego Ministerstwa Zdrowia) grypą COVID.

  Obecny kryzys to wojna światowa we wczesnej fazie.

 14. Rgga34 21.04.2022 10:34

  Admin proszę o śledzenie sprawy bo zapewne nie jestem jedynym ktory interesuje się finałem tej sprawy. Czy zostanie skazany i w jaki sposób i na jakich zasadach.

 15. robi1906 21.04.2022 11:04

  Ostatnio zrozumiałem prostą rzecz, dlaczego za pierwszej wojny generały francuskie i angielskie wysyłały frajerów na rzeź, oczywiście nie dlatego że byli głupi (bo głupi byli, to rzecz oczywista) ale wysyłali ich dlatego, że ci ludzie w końcu by się wkurzyli siedząc w zimnych przemoczonych okopach, czując jak im “pupa” zamarza albo marszczy się z zimna bez nadziei na ogrzanie.
  Oni w końcu by się zbuntowali i zażadali by pokoju, zażadaliby zaprzestania bezsensownego konfliktu który nikomu nic nie dawał (oprócz zysków Lichwy, oczywiście).

  I to dlatego generalicja wysyłała tych ludzi na bezsensowne ataki, by siedzenie w okopie traktowali jak niebiański wywczas, a nie udrękę.

  A teraz o Polsce, ta sama Lichwa która wymordowała miliony za pierwszej wojny, teraz chce wysłać nas do okopów, jak myślicie czy wam pozwolą siedzieć w okopach byście się w końcu wkurzyli i zażadali pokoju?,
  czy raczej Srzypczaki i inne tępe batogi wyrżną was tak, jak takie same tępe bydlaki wyrżneli ludzi za pierwszej wojny?.

  A i jeszcze dopowiem, przecież my musimy zrobić miejsce Ukraińcom, bo Rosja (jeśli się nic nie zmieni) zajmie całą rosyjskojęzyczną część Ukrainy.

 16. MasaKalambura 21.04.2022 17:39

  Nie będziemy musieli robić im miejsca, bo mimo podobnej liczby mieszkańców Ukraina ma 2 razy więcej ziemi. Jak się ścisną tak jak my, to im spokojnie miejsca wystarczy.

  A ruskie onuce jeszcze nie wygrały.

 17. Rgga34 21.04.2022 22:30

  Ostatnio wyszła audycja Cejrowskiego ze Skowrońskim w której “kłócą” się w kwestii Wołynia.
  I teraz wybierasz, którego popierasz.
  Daleko szukać nie muszę, mój brat wybrał jednego, ja drugiego.

  Dziela nas niesamowicie. I wychodzi im to w ch** dobrze.

 18. Adalb 22.04.2022 01:09

  Jakoś nie widać obrońców prawa i praworządności z TVN-óf i KO-PO. Nie oburzają się że Polaka zamykają za to, że jest Polakiem. Ciekawe czym sie to skończy ? Polska stanie sie kondominium ua ? Dla przypomnienia, zaczęło sie w tzw. sejmie od wywieszenia flagi ua na miejscu przeznaczonym dla naszej flagi. Może i 3 maja bedzie świętem niebiesko-żółtym .

 19. Admin WM 22.04.2022 10:55

  Poprawiłem artykuł i dodałem wyjaśnienie zamieszania z ukraińskim kodeksem karnym. Polak nie będzie w Polsce sądzony z ukraińskiego kodeksu karnego, ale z polskiego, ponieważ podobne przestępstwo jest ścigane (zdjęcie flagi obcego państwa) na zasadzie wzajemności na Ukrainie. Gdyby Ukraina nie chroniła flag obcych państw, sprawa zostałaby umorzona.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.