Kiedy pęknie “kredytowa bańka” Chin?

Opublikowano: 18.06.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 539

Popularna amerykańska agencja ratingowa Fitch poinformowała, że “skala chińskiego kredytu jest tak duża, że Pekinowi będzie bardzo trudno rozwijać swoją gospodarczą potęgę w tempie jak do tej pory”. Czy gorsza kondycja Państwa Środka odbije się na nas wszystkich? I czy może zależy komuś na upowszechnianiu tego typu rewelacji?

“Chiński model kredytowy wyraźnie się rozpada. Doprowadzić to może do problemu nadprodukcji i potencjalnej deflacji w stylu japońskim”, powiedział Charlene Chu, starszy dyrektor agencji Fitch w Pekinie. “Brakuje przejrzystości w tym systemie bankowym, a ryzyko ciągle rośnie. Nie mamy także pojęcia kto dokładnie jest kredytobiorcą a kto kredytodawcą”, dodaje specjalista w najnowszym wywiadzie dla The Daily Telegraph.

Fitch jeszcze w kwietniu obniżył długoterminowy rating dla Chin z powodu gigantycznego długu. Co jednak istotne, agencja nadal uważa, że “rząd nie potrafi radzić sobie z wewnętrznym kryzysem bankowym. Władze w Pekinie starają się szybko wdrożyć “miękkie lądowanie” poprzez m.in. wymóg wysokiego wskaźnika rezerw (RRR) dla banków. Działania te mają powstrzymać szerokie spekulacje na rynkach w Chinach, póki co bezskutecznie.

Z racji zadłużenia w Europie i Stanach Zjednoczonych, długowi Chin poświęca się niewiele uwagi, jednak problem wydaje się rosnąć niczym przysłowiowa “bańka mydlana”. Od 2008 r. zadłużenie publiczne i prywatne Chin wzrosło do ponad 200 proc. wartości PKB – to bezprecedensowy poziom dla państwa rozwijającego się. Szczególnie niepokojące jest zadłużenie prywatne, a także ogromny dług spółek państwowych.

Na to co dzieje się dziś w Chinach z niepokojem spoglądają przede wszystkim Stany Zjednoczone. Obawy dotyczą zwłaszcza stanu i wartości amerykańskich rezerw federalnych, silnie powiązanych z gospodarczą kondycją Pekinu. Zaostrzanie płynności finansowej przez chińskie władze spowoduje spowolnienie gospodarcze nie tylko na rodzimym rynku, ale także w skali globalnej.

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: www.forexfactory.com, financialsurvivalnetwork.com, stratrisks.com
Źródło: Kod Władzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. elim 18.06.2013 10:47

    czyli z tego tekstu wynika że dług Chin ma mniej więcej wartość taką jak dług USA (jeślli się mylę to niech mnie ktoś poprawi). W takim wypadku jeśli zmniejszy się wzrost gospodarczy, to władze w Pekinie mogą mieć bardzo poważny problem. Bankierzy już zacierają ręce i planują co przejąć za bezcen.

  2. lboo 18.06.2013 10:53

    Skoro praktycznie wszystkie kraje są dłużnikami to kim są ci wobec których powstał ten dług. I jak to się stało że ten dług powstał?
    Kazdy myślący samodzielnie powinien zadać sobie takie pytanie.

  3. cacor 18.06.2013 13:13

    @lboo

    Wierzycielami są żydzi.
    A dług, który wobec nich powstał, to…. tylko zapis cyferek w komputerze.
    Pożyczyli coś, czego tak naprawdę, nie mają, ale dostaną prawdziwie wypracowane pieniądze, albo prawdziwy fizyczny towar (bo kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić zobowiązań)
    Polecam film dostępny na Youtube : “pieniądz jako dlug” (Money as depth).
    W banalny sposób jest wyjaśnione to, w jaki sposób jest kreowany pieniądz.

  4. Antysyjon 18.06.2013 14:51

    TO jak to jest, że Chińczycy kupują papiery dłużne USA, a tu się okazuje, że Chińczyków ktoś (i kim to jest?) wykupuje? Może banksterzy międzynarodowi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.