Kibice, pedofile, terroryści

Opublikowano: 11.05.2011 | Kategorie: Polityka, Prawo

Liczba wyświetleń: 744

Ograniczanie swobód obywatelskich, wprowadzanie systemów kontroli społeczeństwa czy wzmacnianie środków przymusu stanowi dla każdej władzy niemałą pokusę, ale również problem. Najtrudniejsze jest przeprowadzenie tych zmian w taki sposób, aby nie spowodować oporu społecznego, a wręcz wywołać aplauz. Bardzo przydatne jest tu znalezienie niezbyt lubianej grupy, której zachowania maja być pretekstem do “podjęcia zdecydowanych działań” przez państwo. Burdy kibiców i histeria jaką wokół nich tworzą media oraz politycy to tylko jeden z przykładów.

ABY STADIONY BYŁY BEZPIECZNE

Po awanturach pseudokibiców Legii i Lecha podczas finału Pucharu Polski temat ten nie schodził z czołówek głównych serwisów informacyjnych przez dobrych kilka dni, tak jakby w kraju nie było ważniejszych wydarzeń do relacjonowania. Następnie Donald Tusk, chcąc być “twardym facetem” nakazał następnie wojewodom zamknąć stadiony Legii i Lecha.

Okazuje się więc, że rząd “dla dobra społeczeństwa” może centralnie sterować różnymi lokalnymi wydarzeniami nie biorąc pod uwagę uwarunkowań bezpieczeństwa czy rzeczywistej sytuacji lecz bieżące polityczne zapotrzebowanie.

Przy okazji debaty nad bezpieczeństwem na stadionach powracają również dyskusje na przykład nad monitoringiem, czy wzmocnieniem sił prewencji. Pojawiają się pomysły instalowania kamer współpracujących z systemami rozpoznawania twarzy lub intensyfikacji pracy wywiadowczej policji. Moment jest bardzo wygodny dla rządzących. Kibice, a raczej pseudokibice w mało kim wzbudzają sympatię. Zdecydowana większość społeczeństwa pragnie natychmiastowej rozprawy z ludźmi których uważa za bandę wiecznie pijanych, głupich i niebezpiecznych wyrostków. O ile w wielu przypadkach taki wizerunek jest prawdziwy, media pracują nad tym aby gębę przyprawić wszystkim kibicom, a chuligańskie wybryki wyolbrzymić niemal do poziomu ulicznych oraz stadionowych wojen.

Nie jest to pierwsze tego typu wykorzystywanie burd kibiców. W roku 2007 jednym z głównych uzasadnień dla wprowadzenia sądów 24 godzinnych, które mogłyby skazywać w przyspieszonym trybie, była walka z “chuliganami”. Promowali je wówczas politycy PiS, którzy dziś tak ochoczo bronią “patriotycznie nastawionych” kibiców. Pomysł wprowadzenia aresztów na stadionach podczas Euro 2012 to tylko rozwinięcie wprowadzonych przez formację Jarosława Kaczyńskiego pomysłów.

Wydaje się, że w walce z pseudokibicami nie ma nic złego i porządni ludzie nie mają się czego obawiać. Nic bardziej mylnego. Techniki operacyjne policji nie muszą być wcale ograniczone do inwigilowania szalikowców. Podobnie z monitoringiem. O ile w roku 2000-2001 filmowanie demonstracji przez policję było raczej rzadkością, o tyle w latach późniejszych stało się już normą. Obecnie nawet małe, legalne zgromadzenia są obstawiane przez funkcjonariuszy z kamerami. Pojawiły się także specjalne wozy monitoringu, zapewniające możliwość dokładniejszej obserwacji między innymi przez robienie zbliżeń, zdjęć i rozpoznawanie twarzy. Były one używane przez policję wielokrotnie podczas demonstracji pierwszomajowych, antywojennych czy protestów pracowniczych.

Również sądy 24 godzinne mogą być łatwo wykorzystane w przypadku różnego rodzaju protestów społecznych. Definicja występku chuligańskiego mówi, że jest nim czyn polegający na umyślnym zamachu na zdrowie, na wolność, na cześć lub nietykalność cielesną, na bezpieczeństwo powszechne, na działalność instytucji państwowych lub samorządu terytorialnego, na porządek publiczny… Idealnie nadaje się więc ona do nadania miana “chuliganów” wszystkim tym, którzy będą w sposób niewygodny dla władzy demonstrować swoje niezadowolenie.

Sposobem na okiełznanie pseudokibiców ma również być zmuszenie ich do stawiania się w czasie meczów na komisariatach. Słusznie! Zawoła gros społeczeństwa. Problem jednak w tym, że nie mamy żadnej gwarancji iż w przyszłości taka praktyka nie zostanie rozszerzona na inne grupy. Może za jakiś czas policja dojdzie do wniosku, że będzie wzywać, sfilmowanych i rozpracowanych w toku wcześniej wspomnianych działań operacyjnych związkowców czy działaczy antywojennych na przesłuchania w czasie szczytu NATO lub innego wydarzenia mogącego wiązać się ze społecznymi protestami. Podczas szopki związanej z niedawnym ślubem księcia Williama brytyjska policja pokazała już, że nawet w z pozoru demokratycznym kraju można tak postąpić. Prewencyjnie zatrzymano co najmniej kilkadziesiąt osób, w tym ludzi planujących pokojowe happeningi ośmieszające absurdalny ceremoniał monarchii. W Polskich mediach ta praktyka rodem z Białorusi doczekała się tylko kilku wzmianek, nie powodując żadnych protestów “w obronie demokracji”.

ABY DZIECI BYŁY BEZPIECZNE

Kolejnym ograniczeniem wolności jest monitoring przepływu informacji. Oczywiście władza nigdy nie powie, że chce się na wszelki wypadek zabezpieczyć i wiedzieć o nas więcej niż powinna. To wywołałoby przecież oburzenie oraz protesty. Dlatego również w tym przypadku z pomocą przychodzi walka z patologią – pedofilią. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się utożsamiał z ludźmi wykorzystującymi dzieci. Dlatego mało kto zapyta czy rzeczywiście do walki z nimi jest potrzebny nowy program komputerowy mający prowokować ich do ujawnienia swoich skłonności poprzez udawanie na forach internetowych wypowiedzi dzieci.

Walka z pedofilią to również gromadzenie przez policje informacji o forach internetowych, grupach dyskusyjnych itp. Jak najbardziej słuszne działanie, jednak nikt nie gwarantuje, że zostanie użyte tylko przeciwko pedofilom czy członkom zorganizowanych grup przestępczych, a nie na przykład przeciwnikom rządu, czy o zgrozo, systemu kapitalistycznego.

Podobnie jest zresztą ze wspomnianym programem komputerowym. Żadne ramy prawne nie ograniczają jego użycia, a wystarczy jedynie drobna zmiana profilu, aby mógł być wykorzystany do walki z przeciwnikami politycznymi. Mieliśmy już zresztą do czynienia z podobnymi działaniami policji lub innych służb, choć przy wykorzystaniu o wiele bardziej prymitywnych środków. Na jednym z pierwszych warszawskich spotkań ruchu antywojennego po zamachach na WTC pojawiło się dwóch ludzi. Twierdzili, że są dziennikarzami i starali się robić wszystkim zebranym zdjęcia. Następnie prowokowali: “ale powiedzcie, że zamachy z 11 września były dobre”. Po sprawdzeniu przez organizatorów spotkania u źródła, że wymieniana przez owych osobników redakcja na pewno ich nie przysłała, dociekliwi “dziennikarze” zniknęli tak szybko jak się pojawili.

Walka z pedofilią, zorganizowaną przestępczością czy terroryzmem jest też coraz częstszym uzasadnieniem do sięgania na przykład po bilingi telefoniczne czy numery IP. Gromadzone są nawet dane pozwalające śledzić użytkowników telefonii komórkowej. W roku 2009 różnego rodzaju służby specjalne występowały do firm telekomunikacyjnych o ujawnienie danych abonentów ponad milion razy. W roku 2010 takich przypadków było już 1,4 mln, czyli o wiele więcej niż w państwach Europy Zachodniej, gdzie sytuacja pod tym względem tez nie jest idealna. Oznacza to, że funkcjonariusze policji czy służb specjalnych z powodzeniem mogą ujawniać informatorów mediów, śledzić działaczy społecznych i politycznych, a jeśli zechcieliby dorobić nawet zbierać informacje, które później przekażą komercyjnym użytkownikom. Nie ma to więc wymiaru jedynie represji politycznych, ale również potencjalnej kradzieży danych osobowych. Jeśli ktoś wierzy w niezłomność oraz nieprzekupność funkcjonariuszy niech weźmie pod uwagę, że gdy rejestruje się w sadzie działalność gospodarczą lub organizację społeczną, reklamy od firm oferujących na przykład pomoc w zdobywaniu dotacji, zaczynają często spływać zaraz po złożeniu dokumentów na podany w sądowym formularzu adres korespondencyjny.

Wytworzona wokół zbierania informacji przez służby atmosfera zastraszenia jest tak silna, że w zeszłym roku jedynie w około 16,5 tys. przypadków firmy telekomunikacyjne odmówiły ujawnienia danych.

ABYŚMY BYLI BEZPIECZNI

Niekorzystne tendencje zaczynają narastać. Władze uzyskują przy tym poklask “mieszczańskich” komentatorów sławiących “porządek” oraz większości społeczeństwa. Akcje są przecież wymierzone w grupy nielubiane i powiedzmy szczerze faktycznie niebezpieczne. Jeśli jednak po raz kolejny media zaczną trąbić o pseudokibicach czy pedofilach zastanówmy się czy podejmowanie tak szeroko zakrojonych środków przeciwko nim jest rzeczywiście konieczne. Zwykle stosowanie obecnego prawa by tu wystarczyło, a “rewelacyjna” nowa strategia może być już niedługo zastosowana również przeciwko nam?

Dla bezpieczeństwa istotny jest monitoring działań służb, między innymi przez media oraz organizacje społeczne. Niezbędne jest również aby w przypadku jakichkolwiek kontaktów z nimi wiadomości o tym upubliczniać. W przeszłości przedostanie się takich informacji do mediów często studziło antydemokratyczne zapędy służb.

Ważne jest również domaganie się odszkodowań. Są one jednym z leków na bezkarność policji czy służb bezpieczeństwa. Powinniśmy wywierać nacisk na tworzenie takich uwarunkowań prawnych, aby jakikolwiek nieuzasadniony podsłuch czy pozyskiwanie informacji wiązały się dla państwa i jego aparatu przemocy z dużymi kosztami, zarówno finansowymi, jak i surowymi karami dla funkcjonariuszy nadużywających władzy.

Niestety nawet istniejące dziś pozory demokracji są zagrożone. Problemem nie jest “PiSowski faszyzm” czy samowola PO. Wolności zagrażają przede wszystkim funkcjonariusze monitorujący różne fora i strony internetowe, w tym prawdopodobnie również tą, zbierający nasze dane i uważający się za stojących ponad prawem.

Autor: Piotr Ciszewski
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Murphy 11.05.2011 10:37

  “Powinniśmy wywierać nacisk na tworzenie takich uwarunkowań prawnych, aby jakikolwiek nieuzasadniony podsłuch czy pozyskiwanie informacji wiązały się dla państwa i jego aparatu przemocy z dużymi kosztami, zarówno finansowymi, jak i surowymi karami dla funkcjonariuszy nadużywających władzy.”

  Nie wiem jak to autor widzi skoro rząd i te służby zwykle z kieszeni podatnika są utrzymywane, więc nałożenie kary spowoduje może zwiększenie podatków by tą karę pokryć. No chyba że karą będzie ileś tam godzin prac społecznych albo zmniejszenie pensji osoby która takie przestępstwo popełniła.

 2. senseimarcel 11.05.2011 10:47

  Zaciskanie pętli na szyi społeczeństwa w ostatnim czasie nabrało wyraźnego rozpędu. Motto państwa brzmi: “Obywatela za mordę i do parteru.”

 3. janpol 11.05.2011 12:05

  L U D Z I E ! ! !

  Nie dajmy się zwariować!!! Problem jest nie w młotku, siekierze czy nawet pistolecie! Problem jest w tym:

  KTO i JAK tego używa!!!

 4. Roots Chant Rising 11.05.2011 12:13

  “Wolności zagrażają przede wszystkim funkcjonariusze monitorujący różne fora i strony internetowe, w tym prawdopodobnie również tą, zbierający nasze dane i uważający się za stojących ponad prawem.”
  George “Nostradamus” Orwell napisał książkę “..a gdyby…” gdyby żył napisał by tom drugi “..nie wierzę…” .
  Wygląda na to iż jego wizja spełnia się. Mamy rok 1984 i to w 2011.

 5. Sauron 11.05.2011 13:23

  Nieodpowiednie wychowanie i opieka nad dziećmi przez rodziców stanowi wielokrotnie większe zagrożenie dla dzieci jak pedofile. Źle wychowane dzieci później stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. Ofiary nieudolnego (bynajmniej) rodzicielstwa występują w większej liczbie niż ofiary wykorzystywania seksualnego ale dlaczego mało się o tym mówi? Bo to jest identyczna sprawa jak z alkoholem i dopalaczami. Ile mamy ofiar alkoholizmu? I nie mówię tu o samych alkoholikach ale rodziny skrzywdzone przez pijaków, oprócz tego burdy, agresja, pobicia czy zabójstwa. No ale przecież picie to tradycja tego narodu. Tak samo jest z wychowywaniem dzieci. Nie trzeba się fizyczne znęcać nad dzieckiem żeby spier**ić mu resztę życia. Niestety tak jest że często robią tak ci sami rodzice, którzy domagają się surowszego karania pedofilów podczas gdy ich dzieciaczki sieją zamęt na osiedlu a za parę lat lądują w pierdlu.

 6. eXpeL 11.05.2011 14:16

  zamiast RADIA samodzielna MUZYKA + zamiast TV wyjście do TEATRU ewentualnie KINA + zamiast GAZET prawdziwa LITERATURA = wyjście na ‘zewnątrz’ powiązane z zatrzymaniem przez funkcjonariuszy, aresztowaniem, sądem 24H za hasło ‘precz z kapitalizmem’ nie wywoła aplauzu – wywoła BUNT.

  POLITYKA wraz z GOSPODARKĄ coraz bardziej wpływa na sens, sumienie, możliwość reprodukcji gatunkowej – narodzin naszych dzieci.

 7. someone 11.05.2011 16:02

  Ale przecież od 11 września “na zachodzie” obowiązuje doktryna podejrzanego społeczeństwa – ze względów bezpieczeństwa. Ciekawe czyjego?

 8. IVAN GROZNY2 11.05.2011 18:30

  Skoro UBecja jest u wladzy To UBecja stosuje ubeckie metody -proste i oczywiste Totalna inwigilacja
  Wolne Media pisaly kilka razy o systemie totalnej inwigilacji
  TU
  http://wolnemedia.net/prawo/czym-jest-indect/
  TU
  http://wolnemedia.net/polityka/ue-pracuje-nad-panoptikonem-xxi-wieku-projekt-indect/
  i TU
  http://wolnemedia.net/prawo/system-super-inwigilacji-made-in-poland/

  jesli nie pogoni sie tego rzadu tam gdzie jego miejsce to bedzie TOTALNA SBECKA INWIGILACJE “1984”

 9. IVAN GROZNY2 11.05.2011 19:26

  Co do kibicow

  Kibice przejrzeli na oczy
  “tusk ty matole twoj rzad obala kibole”
  http://www.youtube.com/watch?v=ns3LM9PlVTY
  Kiedy przejrzy reszta narodu??????

  tu jeszcze 1 kwiatek
  Moze Szanowny Pan Szechter o tym prawde napisze
  http://www.youtube.com/watch?v=l9tnyiTLP2k&feature=related
  A przy okazji o tym jak z Panem Kiszczakiem Panem Bolkiem oraz reszta ubecji ustalali w Magdalence jak rozkradac Polske

  Gdyby ktos chcial sie dowiedziec wiecej o metodach oglupiania ludzi przez media, technikach stosowanych do robienia z ludzi debili to niech przeczyta komenty tutaj Jest tego troche wiec tylko dla zainteresowanych
  http://www.konservat.pl/?sp=art&art=1303&path=arty2011#nc

  Dzieki admin za tego posta

 10. Hanah 12.05.2011 08:20

  @IVAN GROZNY2
  Bardzo dobry jest ten artykul z http://www.konserwat.pl – polecam wszystkim serdecznie jego przeczytanie.
  Powyzsze filmiki znam i tez uwazam je za super mocne – do tej pory jak ktos nie zgadzal sie z tuskiem to uwazano go za mohera, teraz widac, ze tego oszoloma maja dosyc wszyscy, nawet kibice. Dobry jest tez wywiad z Piotrkiem tu: http://www.youtube.com/watch?v=Cw6nECn3cH0&feature=related

  Brawo, coraz szersze grono niezadowolonych z obecnego rzadu, i to nie tylko mohery i PISiory 🙂
  Skoro tusk wywali kibicow ze stadionow to ci poszli na ulice – tusk sam sobie po raz kolejny zalozyl petle na szyi, ten facet jest juz tak zdesperowany, ze nie wazne co zrobi – i tak jest skonczony!

 11. Hanah 12.05.2011 08:24

  Idac tokiem myslenia tuska nalezaloby teraz zbojkotowac Euro 2012 i doprowadzic do rozgrywek przy pustych trybunach (jesli wogole Euro 2012 dojdzie u nas do skutku)

 12. IVAN GROZNY2 12.05.2011 09:02

  Hanah – wiesz… dokond zaszedl ten kraj jesli kibole ucza patriotyzmu?
  Ale to dobrze bo tzn ze duh w narodzie nie umarl calkowicie

  nie wiem czy znasz jak powstalo tvn to tez wiele tlumaczy
  http://www.globalnaswiadomosc.com/jakpowstalotvn.htm

  jesli dodac do tego info o panu sztechnerze z go..no wybiorczej

  A co o Michniku pisze Zbigniew Herbert” Michnik jest manipulatorem. To czlowiek złej woli, klamca, oszust intelektualny. To Wałęsa mianowal Michnika na głównego redaktora GW. To Michnik napisał artykuł” Nasz premier wasz prezydent jak prezydentem zostal Jaruzelski.To Michnik zacząl walczyc przeciwko lustracji i glosił zakończenie rozliczeń z epoki PRL. To wreszczie Gazeta Wyborcza doradza komunistycznym oprawcom jak uniknąc obniżenia emerytur a Michnik zeznawal w w obronie Kiszczaka w sprawie morderstwa w Kopalni Wujek. No a kimże naprawdę jest Michnik? Ojciec Michnika Ozajasz Szechtera byl czlonkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej partii Zachodniej Ukrainy, ktora dązyla do calkowitego rozbicia Polski. Starszy brat Stefan- to mordetca sądowy należący do grupy stalinowskich katów. Matka Helena – zaangazowana komunistka po wojnie pisala podreczniki jak skutecznie walczyć z religia katolicka

  Z reszta wystarczy przeczytacz czy ogladac “Michnikowsczyzne” -youtube

  dodajac do tego jeszcze tachniki manipulacji o ktorych pisalem na kanserwie Mamy odpowiedz dlaczego rzadzacy uwazaja i slusznie wiekszosc polakow za bezmozgie barany .. ale zeby sie nie przeliczyli

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.