KE żąda od Polski zapłaty grzywny za Turów

Opublikowano: 09.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1931

Polskie władze otrzymały pierwsze wezwanie do zapłaty kary za niezastosowanie się do wyroku TSUE ws. tymczasowego wstrzymania pracy kopalni Turów.

Brak uiszczenia kary wiąże się z potrąceniem sumy długu z przeznaczonych dla Polski funduszy. 19 października do polskich władz trafił list z Brukseli z apelem „o pilne dostarczenie Komisji dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów”. W piśmie zapowiedziano, że jeśli taki dowód nie trafi do KE, to ta rozpocznie regularne wysyłanie wezwań do zapłaty. Wczoraj wysłała pierwsze.

Kary za Turów naliczane są od 20 września, gdy postanowienie zostało doręczone polskim władzom. Kwota do zapłaty wynosi już 25 milionów euro. Polska została zobowiązana do płacenia kar do unijnego budżetu dopóki nie zastosuje się do postanowienia o wstrzymaniu pracy kopalni, albo do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE. Jak piszą media, sprawa w TSUE może ciągnąć się nawet rok, tym bardziej, że dopiero jutro rusza pierwsze posiedzenie. Kolejną szansa dla Polski jest też wycofanie przez Czechy wniosku o naruszenie przez Polskę prawa UE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów.

Swoją decyzję TSUE uzasadniał „poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego”. To kara za niezastosowanie się przez Polskę do decyzji TSUE z 14 lipca, kiedy to Trybunał nakazał natychmiastowe zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zażądał zawieszenia obowiązywania przepisów tzw. ustawy kagańcowej, pozwalającej na karanie sędziów za wydane orzeczenia. TSUE domagał się także przywrócenia do pracy tych sędziów, którzy decyzją Izby Dyscyplinarnej zostali odsunięci od pełnienia obowiązków. Polska nie wdrożyła żadnej z wytycznych TSUE.

Wcześniej, 20 września TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za zignorowanie nakazu wstrzymania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów z 21 maja.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. najzwyklejszy 09.11.2021 14:19

    Co za s……. . Przecież kara jest bezprawna (nie zezwala samo prawo UE). Wyjdźmy z tej UE, już. Ok, po referendum. Lub zmieńmy rząd, już. Tak, na ludzi niezależnych i Konfederację.

  2. fso1500 10.11.2021 00:52

    Ja p****ole. Po co tamować turystów z Iraku. Niech sobie idą w świat. Głupi rząd. Będzie po równo. Oko za oko.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.