KE żąda, by prawo UE stało ponad „Konstytucją RP”

Opublikowano: 14.02.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2825

Jak podaje portal wPolityce.pl Komisja Europejska nie zamierza uznać wyższości polskiej Konstytucji nad unijnymi przepisami. Zdaniem Komisji, narusza to art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej.

W poniedziałek Komisja Europejska uznała, że prawo unijne stoi nad prawem krajowym. Posiłkowano się tutaj art. 19 ust. 1 „Traktatu o Unii Europejskiej”. „Dziś rozpoczynamy postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom za łamanie prawa unijnego przez jej Trybunał Konstytucyjny. Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja się nie poprawia. Należy przestrzegać podstaw porządku prawnego UE, w szczególności nadrzędności prawa UE” – informował w grudniu 2021 r. Didier Reynders komisarz ds. sprawiedliwości.

Wówczas KE uznała, że Polska ma dwa miesiące na usunięcie uchybienia ws. orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego o prymacie polskiego prawa nad unijnym. W orzeczeniu komisji stwierdzono, że to przepisy unijne są ważniejsze od krajowych. „Ponadto Komisja ma poważne wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego i uważa, że nie stanowi on już niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy, jak przewiduje wymóg zawarty w art. 19 ust. 1 TUE” – czytamy na stronie KE.

Teraz KE poszła dalej w swoich działaniach i wyznaczyła Polsce skandaliczne ultimatum, w którym Bruksela poinformowała o kolejnych krokach wobec naszego kraju. „Odpowiedź Polski na wezwanie do usunięcia uchybienia, otrzymana dnia 18 lutego 2022 r., nie rozwiała wątpliwości Komisji. Z tego powodu Komisja postanowiła dziś przejść do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając do Polski uzasadnioną opinię. Polska ma teraz dwa miesiące na podjęcie działań niezbędnych do przestrzegania prawa UE, w przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Prezes Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zauważył, że polskie władze powinny jak najszybciej podjąć kroki prawne przeciwko komisarzom unijnym, którzy grożą Polsce odebraniem suwerenności. „Postępowanie Komisji Europejskiej uderza w polską suwerenność. To działanie przestępcze i polski rząd powinien natychmiast podjąć kroki prawne, w celu wyciągnięcia konsekwencji od komisarzy podejmujących zabiegi dążące do odebrania Polsce suwerenności” – napisał Robert Bąkiewicz.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: wPolityce.pl, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 14.02.2023 17:05

    Jakiej suwerenności?… Przecież to wszystko jakaś szopka i farsa!

  2. Stary Kulas 15.02.2023 13:49

    Prawo UE od wielu lat stoi na CAŁYM prawem kraju członkowskiego. Jest to wyraźnie zapisane w różnych traktatach, a najwięcej na ten temat jest w Traktacie Lizbońskim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.