KE nie ma podstaw prawnych do karania Polski za Turów?

KE potrąca kary, ale nawet nie zapytała służb prawnych, czy może to zrobić – skomentował prawnik Michał Dukiel.

Rok temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zarządził dla Polski karę pół miliona euro dziennie, aż nie przestanie wydobywać węgla w kopalni w Turowie. Choć skarga została wycofana przez Czechów, kary były wciąż ściągane przez Komisję Europejską z pieniędzy, jakie miała otrzymać Polska.

Dziennikarz TVP Bartłomiej Graczak opublikował odpowiedź ze strony pracownika KE w sprawie dokumentów czy opinii prawnych w tej sprawie. „W wyniku analizy dokumentacji Służby Prawnej informuję, że służba ta nie stwierdziła istnienia żadnego dokumentu odpowiadającego treści Pana wniosku”.

Autorem zapytania jest prawnik Michał Dukiel, który napisał: „KE potrąca kary, ale nawet nie zapytała służb prawnych, czy może to zrobić”.

Z pełną treścią odpowiedzi można się zapoznać się niżej.

„Ponieważ Służba Prawna nie stwierdziła istnienia żadnego dokumentu odpowiadającego powyższemu opisowi, nie może udzielić Panu do niego dostępu” – informuje kluczowy fragment odpowiedzi.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Tysol.pl, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com