KE kupi szczepionki na koronawirusa dla wszystkich?

Opublikowano: 13.06.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 23289

Komisja Europejska otrzymała od rządów krajów członkowskich mandat do występowania w ich imieniu w negocjacjach w sprawie wspólnego zakupu szczepionki na koronawirusa.

Jak informuje Polskie Radio, unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides poinformowała dziś o mandacie politycznym na reprezentowanie krajów członkowskich w negocjacjach, dotyczących zakupu szczepionki na koronawirusa. Kyriakides zaapelowała też do krajów członkowskich o powstrzymanie się od samodzielnych kroków, dotyczących zakupu szczepionek. Jak zaznaczyła, chodzi o to, aby takie zakupy były korzystne dla wszystkich krajów członkowskich. „Chodzi o współpracę, a nie rywalizację” – zaznaczyła Stella Kyriakides

Podczas wideokonferencji ministrów zdrowia państw UE poszczególne kraje zwracały uwagę na potrzebę zapewnienia równego dostępu do szczepionki dla wszystkich mieszkańców wspólnoty. Komisja Europejska nie przedstawiła jednak jeszcze ostatecznej propozycji dla wspólnych negocjacji i zakupów.

Tymczasem okazuje się, że osoby z grupą krwi 0 są najmniej podatne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, do takiego wniosku doszli eksperci z kalifornijskiej firmy zajmującej się dekodowaniem genomu 23andMe. Eksperci przeanalizowali dane 750 tysięcy klientów, z których 10 tysięcy zostało zainfekowanych koronawirusem. Po uwzględnieniu płci, masy ciała i wieku naukowcy odkryli, że osoby z grupą krwi 0 są o 9–18% mniej podatne na COVID-19.

Jak ustalili naukowcy, ujawniony wzór jest charakterystyczny zarówno dla dodatniego, jak i ujemnego czynnika Rh, chociaż wcześniejsze prace wykazały, że sprawdza się to tylko w przypadku dodatniego czynnika Rh.

Koronawirus SARS-CoV-2 (patogen COVID-19) został po raz pierwszy wykryty pod koniec ubiegłego roku w Wuhan w Chinach. Na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia uznała infekcje za pandemię. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa pierwsze miejsce z ponad 2 mln zarażonych zajmują USA. Na drugim miejscu jest Brazylia (ponad 802 tys. chorych), która wyprzedziła Rosję (ponad 510 tys. chorych) i Indie (ponad 297 tys. przypadków COVID-19). Na świecie w sumie zarejestrowano już ponad 7,5 mln przypadków zarażenia tym wirusem, zmarło ponad 422 tys. osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o