Każdy może cię monitorować

Opublikowano: 22.02.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 169

Kamery monitoringu zainstalowano w 89 proc. polskich miast powiatowych. Oprócz nich obserwują nas także kamery na drogach, w szkołach, punktach handlowych i innych miejscach. Zasad ich instalowania nie określają prawie żadne przepisy.

Ponad 12 tys. kamer zostało zainstalowanych przez samorządy, ponad 5 tys. urządzeń pracuje w Warszawie. W Gdańsku blisko połowę z 2066 kamer zamontowano w szkołach.

– Monitoring stał się powszechnym elementem naszej codzienności – twierdzi Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, która policzyła kamery nadzorowane przez samorządy.

– Zapewniano nas, że kamery są po to, aby walczyć z terrorystami, nie wierzę w to. Uważajmy na to, by sami terroryści nie wieszali kamer – mówi „Codziennej” Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Kamery może zainstalować praktycznie każdy obywatel, firma czy instytucja, bez względu na to, czy ma to służyć bezpieczeństwu, czy zwykłemu podglądactwu. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, kiedy wynajmując kilka lokali w centrum miasta i montując na nich kamery, ktoś może stworzyć sobie prywatny monitoring i wykorzystywać nagrania w dowolnym celu. W jednym z programów telewizyjnych Wojciech Wiewiórowski przyznał, że tylko na rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy trzy czwarte kamer nie należy do miejskiego centrum monitoringu.

– Nie wiadomo, kto zainstalował aż 8 kamer w centrum Warszawy. Może terroryści – przyznał z rozbrajającą szczerością.

Autorzy: Wojciech Mucha, Tomasz Skłodowski
Fragment artykułu z “Gazety Polskiej Codziennie”
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
bXXs
Użytkownik
bXXs

CamDown.
Można by zacząć od tych kamer “terrorystów” a później resztę :) Kto unieszkodliwi najwięcej kamer w Polsce stanie się bohaterem narodowym i postawimy mu pomnik w stylu pogromcy potworów-kamer.

ppp
Użytkownik
ppp

tradycyjna kamera ma tą “zaletę” że jest widoczna i o tyle mniej groźna bo można ją np. zniszczyć, ale wystarczy że zainstalują zamaskowane kamery i efekt będzie taki sam jak z podsłuchami i nagrywaniem rozmów – będziemy inwigilowani i nawet nie będziemy o tym wiedzieli;
podejrzewam że te kamery to wierzchołek góry lodowej, niszczenie ich niestety wiele nie da, to leczenie objawowe

23
Użytkownik
23

A niszczenie fabryk kamer?;) To juz krok wyzej