Putin mówi „w Ukrainie”! Nie mów jak Putin!

Opublikowano: 07.04.2022 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1587

Filolog prof. Gościwit Malinowski odniósł się do coraz częściej wpychanej Polakom do gardeł kalki „w Ukrainie”. Językoznawca nie ma dobrych wieści dla osób kaleczących język polski.

Do coraz bardziej kuriozalnej kwestii odniósł się znany filolog prof. Gościwit Malinowski. „Zasada jest prosta – kraje i regiony bliskie nam historycznie i uczuciowo pojawiają się wyłącznie z przyimkiem »na«, kraje i regiony dalsze z przyimkiem »w«. Wyjątkiem jest kraj nam najbliższy »w (Wielko-, Mało-)Polsce«” – napisał w mediach społecznościowych pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Każdy kto mówi »w Ukrainie« nie tylko mówi jak kacap, używając rusycyzmu, ale do tego usuwa Ukrainę z serc i pamięci Polaków. Pojawiający się niekiedy argument, że mówiąc »w Ukrainie« podkreślamy, że chodzi o państwo, a nie o region (i do tego jeszcze region, do którego Polska zgłasza jakieś pretensje terytorialne) jest absurdalne, ponieważ w ten sam sposób określamy także państwo, które nigdy nie było regionem Polski, ani nawet Rzeczypospolitej – »na Węgrzech«” – tłumaczył Malinowski.

„Dlatego w przypadku Ukrainy i Węgier, jeśli chcemy podkreślić, że chodzi nam nie o kraj, a o dzisiejsze państwo, brakuje nam tego dookreślenia »republika«, »królestwo«, »księstwo«, »cesarstwo«, jakie mamy w innych nazwach. Dlatego musimy sobie sami je dopowiedzieć i pisać małą literą, bo to nie jest część nazwy państwa, a więc: na Ukrainie, ale w państwie Ukraina; na Węgrzech, ale w państwie Węgry. A poza tym Putin mówi »w Ukrainie« (»в Украине«). Nie mów jak Putin!” – podsumował prof. Gościwit Malinowski.

Prof. Gościwit Malinowski jest filologiem klasycznym, hellenistą, dr. hab. nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: MediaNarodowe.com

19

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 07.04.2022 14:43

    Pewnie ze to juz sam blad stylistyczny wojna w ukrainie a wiekszos portali informatycznych tak pisze jak by byli wyzuci z edukacji slowa ktore jest narzedziem ich pracy.
    Zolnierze na Ukrainie, wojna na Ukrainie.

  2. 8artosh 07.04.2022 18:46

    ”w Banderostanie”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.