Kazali uchodźcom pracować za darmo

Opublikowano: 31.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 877

Jedna z restauracji w Lahti zatrudniała do obsługi wyłącznie uchodźców z pobliskiego ośrodka w dzielnicy Hennala.

Finowie dbają o dyskrecję, nawet przy tak bulwersujących wydarzeniach. Na stronie Yle.fi, która rozpowszechniła komunikat lokalnej Inspekcji Pracy próżno szukać nazwy feralnego lokalu. Jednak sprawa jest w toku. Imigranci z ośrodka w Hennala wykorzystywani byli od jesieni. Za swoją pracę dostawali wynagrodzenie w wysokości dokładnie zero euro.

“Fakt, że restauracja działała w oparciu wyłącznie o darmową siłę roboczą, był szokujący” – przyznała prowadząca dochodzenie inspektor Katja-Pia Jenu. Uchodźcy pracowali teoretycznie w ramach programu wprowadzonego rok temu przez Fiński Czerwony Krzyż w południowo-zachodniej Finlandii. Opierał się na darmowych stażach, mających przyspieszyć integrację imigrantów z lokalnym społeczeństwem i przyzwyczajenie ich do pracy w nowym kraju. Jednak założenia były takie, że taki staż nie może trwać dłużej niż 3 tygodnie, ponadto jeden pracownik nie może być wykorzystany do darmowej pracy więcej niż raz. Te zasady były łamane, zaś dyrekcja ośrodka w Hennala była przekonana, że imigranci pracujący w restauracji od miesięcy dostają wynagrodzenie.

Właściciel restauracji odmówił komentarza. Inspekcja pracy dotarła jednak do nielegalnych umów, które wystawiał lokal swojej darmowej obsłudze. Inspektorzy obawiają się, że może to być wierzchołek góry lodowej. Mają zamiar wziąć pod lupę inne miejsca zatrudniające uchodźców w Lahti – restauracje, zakłady fryzjerskie, sklepy. Dochodzenie wciąż trwa. Sami zainteresowani – głównie Irakijczycy – twierdzą, że zdecydowali się pracować za darmo, ponieważ dostali obietnicę zatrudnienia na stałe, a wcześniejsze poszukiwania płatnej pracy zakończyły się fiaskiem. Stwierdzili więc, że lepiej wziąć udział w przeciągającym się darmowym stażu niż nudzić się całe dnie w ośrodku.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 01.06.2017 08:02

    Jakie to skandynawskie :p

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.