Kazachstan przechodzi na alfabet łaciński

Opublikowano: 28.10.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 620

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał dekret o stopniowym przejściu języka kazachskiego z cyrylicy na alfabet łaciński.

Aby zapewnić przekład alfabetu, prezydent zarządził zatwierdzenie nowego alfabetu języka kazachskiego składającego się z 32 liter i opartego na skrypcie łacińskim.

Do lat 1920. w języku kazachskim było wykorzystywane pismo arabskie, które zostało zastąpione skryptem łacińskim. Przetrwał on do 1940 roku, kiedy została wprowadzona cyrylica składająca się z 42 liter.

W połowie kwietnia Nazarbajew polecił przygotować przejście na alfabet łaciński. Według niego zgodnie ze współczesnymi technologiami, środowiskiem i komunikacjami kraj znów potrzebuje alfabetu łacińskiego. Zaznaczył, że to „w żaden sposób nie wpływa na prawa osób rosyjskojęzycznych, języka rosyjskiego i innych języków”. Jak oświadczył minister informacji i komunikacji republiki Dauren Abajew, decyzja o przejściu na alfabet łaciński nie ma motywów politycznych.

Jednocześnie przejście na alfabet łaciński zaproponowano w parlamencie Kirgistanu. Rezygnacja z cyrylicy, jak stwierdził deputowany Kanybek Imanaliew, pomoże zachować tożsamość narodową Kirgizów. Z kolei prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew wystąpił w obronie cyrylicy. Zdaniem prezydenta odejście od dawnego alfabetu oznacza zerwanie z przeszłością narodu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.