Kaufland zapłaci odszkodowanie pracownicom?

Opublikowano: 29.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 938

W toku kontroli PIP w sklepach sieci wykazano, że kobiety na urlopach rodzicielskich były gorzej wynagradzane. Mogą otrzymać wysokie odszkodowania.

Jak informuje serwis SuperBiz.se.pl, zdaniem WZZ „Jedność Pracownicza”, Kaufland karał kobiety za macierzyństwo i gorzej wynagradzał względem pozostałych pracowników. Po zgłoszeniu PIP skontrolowała spółkę.

Jak podaje portal DlaHandlu.pl, odbyło się wiele akcji informacyjnych prowadzonych przez pracowników sieci, m. in. 8 marca we Wrocławiu pod hasłem „Dość Dyskryminacji i wyzysku Kobiet w Kauflandzie”. Potem miasteczko namiotowe, które trwało 11 dni pod centralą Kauflandu we Wrocławiu. Związkowcy domagali się wzrostu wynagrodzeń o 600 zł, zaprzestania dyskryminacji płacowej kobiet, zwiększenia liczby pracowników, zaprzestania potrącania premii za skorzystanie urlopu na żądanie. Kontrola PIP faktycznie wykazała różnicę w wynagradzaniu kobiet korzystających z uprawnień rodzicielskich i zaleciła modyfikację systemu w sposób eliminujący dyskryminację pracownic.

„Kilka dni temu wysłaliśmy pismo do pracodawcy o niezwłoczne wdrożenie procedury zmian do regulaminu wynagradzania, zapytaliśmy także kiedy poszkodowane bezprawnymi regulacjami pracodawcy otrzymają rekompensatę za okres do 36 miesięcy wstecz. 36 miesięcy x 200 zł w różnicy wynagrodzenia to aż 7200 zł dla pracownika. Jest to na pewno ogromny zastrzyk środków dla tych kobiet. Mamy nadzieje, że spółka przyzna się do winy i sama wypłaci te środki poszkodowanym. Gdyby się tak nie stało, jesteśmy gotowi wesprzeć prawnie wszystkich poszkodowanych, także przed sądami” – mówi dla DlaHandlu.pl Wojciech Jendrusiak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji WZZ „Jedność Pracownicza”.

„Zmieniamy Kaufland, to na pewno nie podoba się stronie pracodawcy, stąd takie zachowania. Pracujemy także nad bezprawnym zabieraniem premii za wzięcie urlopu na żądanie. Zapis w regulaminie jest naszym zdaniem wadliwy i narusza prawo. W tym przypadku jeśli nie będzie dobrej woli ze strony pracodawcy, jesteśmy w stanie udowodnić to przed sądem jeszcze tego lata” – mówi Wojciech Jendrusiak.

Źródło: NowyObywatel.pl

Oświadczenie firmy Kaufland nadesłane do „Wolnych Mediów”

Jako firma dostosowujemy się do obowiązujących przepisów i respektujemy prawa pracownicze, dbając jednocześnie o zadowolenie naszego personelu, które jest dla nas nadrzędną wartością. Wynagrodzenie oferowane pracownikom jest niezależne od płci, a wyłącznie od kwalifikacji i doświadczenia, które osoba zatrudniona zdobywa, pracując na określonym stanowisku. Każdy pracownik, który wraca do pracy po dłuższej przerwie, np. wynikającej z urlopu rodzicielskiego, ma zagwarantowane to samo stanowisko i takie same warunki zatrudnienia jak w momencie pójścia na urlop, z uwzględnieniem podwyżek wynagrodzenia mających miejsce w międzyczasie dla jego stanowiska pracy.

Odnosząc się do materiałów rozpowszechnianych przez Związek Zawodowy WZZ „Zmiana – Jedność Pracownicza” informujemy, że w piśmie przedstawiającym wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy Inspektor potwierdził, że jako sieć nie naruszamy przepisów prawa pracy o warunkach pracy i płacy po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem, a do przesłanych nam zaleceń, zgodnie z przysługującym nam prawem, ustosunkujemy się w ciągu 30 dni. W związku z tym żądanie związku zawodowego odnoszące się do wypłaty odszkodowań, które związek zawodowy podaje do ogólnej wiadomości, powołując się na wynik kontroli, jest wprowadzaniem naszych pracowników i opinii publicznej w błąd.

Od początku otwarcie i transparentnie informujemy stronę związkową, jak przeprowadzić wybory Społecznych Inspektorów Pracy zgodnie z prawem. Mimo wszystko działania Związku Zawodowego WZZ „Zmiana – Jedność Pracownicza” podejmowane są z naruszeniem i nadużyciem prawa. Regulamin wyborów stworzony przez Związkowców nie zapewnia powszechności wyborów. Nie ma w nim zawartej informacji o wymaganym kworum czy większości głosów, co pozwala powołać Społecznego Inspektora Pracy nawet na podstawie jednego głosu. Ponadto jako pracodawca nie jesteśmy informowani o przeprowadzanych wyborach, a pracownicy często nie mają możliwości zgłoszenia swoich kandydatur. Sposób powoływania Społecznych Inspektorów Pracy budzi również wątpliwości naszych pracowników, którzy w ostatnim czasie zwrócili się do nas z pytaniem o możliwość odwołania SIP wyłonionego w wyborach zorganizowanych przez Związek Zawodowy. W związku z uwagami, jakie docierają do nas ze strony pracowników, poinformowaliśmy Związek Zawodowy o wszystkich zgłaszanych nam nieprawidłowościach. Obowiązkiem Związku Zawodowego jest również uzgodnienie z pracodawcą terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów na terenie naszych marketów, co niestety nie miało do tej pory miejsca. W piśmie wystosowanym do Związkowców zapewniliśmy, że po spełnieniu wymogów przewidzianych prawem wyrazimy zgodę na przeprowadzenie wyborów na terenie naszych placówek. Pozostajemy otwarci na współpracę w tym zakresie, a także konstruktywny dialog z przedstawicielami Związku Zawodowego WZZ „Zmiana – Jedność Pracownicza”.

Biuro Prasowe Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp. j.

4

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.