Katar i Chiny podpisały umowę gazową o wartości 60 mld dolarów

Opublikowano: 22.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 965

W poniedziałek 21 listopada 2022 roku Katar ogłosił podpisanie 27-letniej umowy na dostawy katarskiego gazu skroplonego LNG dla chińskiego przedsiębiorstwa Sinopec. Ze strony chińskiej porozumienie zatwierdził Ma Yongsheng, prezes Sinopec; ze strony katarskiej Saad al-Kaabi, prezes Qatar Energy.

Umowa ta według Dohy jest najdłuższym porozumieniem w sprawie dostaw gazu LNG jakie kiedykolwiek zawarto. Jej wartość wyniesie 60 miliardów dolarów.

Na podstawie umowy katarska firma Qatar Energy eksportować będzie do Państwa Środka 4 miliony ton gazu ziemnego LNG rocznie z największego na świecie pola gazowego South Pars/North Dome Field, które dzieli z Islamską Republika Iranu. Informację tą przekazał katarski minister energii Saad Sherida Al-Kaabi, który jest jednocześnie prezesem zarządu Qatar Energy. Chiny są pierwszym krajem, który kupować będzie gaz ze wschodniej części pola gazowego North Field.

Umowa wzmocni na dekady bezpieczeństwo energetyczne Chińskiej Republiki Ludowej. Przysłuży się także umocnieniu strategicznego partnerstwa ChRL i Kataru. W tej chwili trwać mają także negocjacje z innym podmiotami tak z Chin jak i z Europy w sprawie dostaw gazu z tego islamskiego kraju.

Jeżeli chodzi o kraje europejskiej, Katarczycy w sprawie dostaw LNG negocjowali z Niemcami, jednak C nie mieli zamiaru zgodzić się na warunki przedstawione przez Dohę – a mianowicie na długoterminową, co najmniej 20-letnią umowę z brakiem możliwości odsprzedaży surowca innym europejskim podmiotom.

Islamska monarchia, największy na świecie dostawca gazu skroplonego, w ciągu najbliższych kilku lat planuje zwiększyć potencjał produkcyjny gazu ziemnego o 60%. Obecnie Katar produkuje rocznie 77 mln ton gazu. W roku 2027 wartość ta ma według planów wynieść 126 mln ton.

Autorstwo: Terminator 2019
Na podstawie: EnergyNews.pro, MiddleEastEye.net, Reuters.com, Money.pl
Źródło: WolneMedia.net

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. KubaD. 22.11.2022 12:56

    Tymczasem w Europie zakaz używania gazu ziemnego od 2030r?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.