Katar i Ameryka torpedują porozumienie z Syrią

Opublikowano: 14.11.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1008

Katarski wicepremier minister spraw zagranicznych Mohammed Al-Thani wezwał inne państwa Bliskiego Wschodu do zatrzymania normalizacji relacji dyplomatycznych z Syryjską Republiką Arabską. W tej sprawie szef katarskiej dyplomacji otrzymał wsparcie od amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena.

Al-Thani podczas spotkania z Blinkenem w Waszyngtonie podkreślił, że jego kraj, przynajmniej w tej chwili, nie przewiduje wznowienia stosunków dyplomatycznych z Syrią. Jego zdaniem syryjski prezydent Baszar Al-Assad powinien bowiem zostać ukarany za rzekome zbrodnie, których miał dopuścić się w trakcie trwającej już od ponad dekady wojny domowej.

Szef katarskiej dyplomacji dodał, że z drugiej strony jego państwo nie może krytykować innych krajów regionu, „próbujących ponownie zaangażować się i reintegrować Syrię”, ponieważ podejmują one swoje decyzje suwerennie. Al-Thani zaapelował jednak, aby bliskowschodnie państwa powstrzymały się od nawiązywania relacji z obecnymi syryjskimi władzami.

Sam Katar ma natomiast popierać rezolucję nr 2254 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przewiduje ona przeprowadzenie politycznych przemian w Syrii w sposób pokojowy.

Sekretarz stanu USA również skrytykował zaangażowanie państw arabskich w rozmowy z Syrią. Blinken wyraził zaniepokojenie „sygnałami wysyłanymi przez dyplomatów podczas ich wizyt w Damaszku”. Podobnie jak Al-Thani przypomniał on zresztą o rzekomych zbrodniach wojennych popełnionych przez obecne syryjskie władze.

Katar i USA odniosły się tym samym do wizyty ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich w syryjskiej stolicy. Szejk Abdullah bin Zayed Al-Nahyan spotkał się z Al-Assadem, rozmawiając na temat dalszej normalizacji relacji obu państw. Swoje stosunki z Syrią stopniowo rozwija również sąsiednia Jordania.

Na podstawie: Middleeasteye.net, Middleeastmonitor.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.