Katalońscy separatyści odnieśli wyborczy sukces

Opublikowano: 11.06.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 827

Separatyści nadal będą rządzić w lokalnym parlamencie Katalonii. Przewodniczącym tego organu został wybrany 10 czerwca Josep Rull. W ten sposób katalońskim separatystom udało się utrzymać przewodnictwo w katalońskim parlamencie i to pomimo utraty większości po majowych wyborach.

Wybory te wygrali socjaliści, którzy mieli zamiar przejąć władzę. Doszło jednak do porozumienia między różnymi grupami separatystów (Junts, ERC i CUP) oraz do decyzji skrajnej lewicy o wstrzymaniu się od głosu i niegłosowaniu na kandydata Partii Socjalistycznej.

W ten sposób katalońscy deputowani wybrali Josepa Rulla na szefa lokalnego parlamentu. To polityk partii Junts (Razem dla Katalonii), partii Carlesa Puigdemonta, który spędził ponad trzy lata w więzieniu za udział w próbie secesji Katalonii w 2017 r. W 2021 r. został ułaskawiony przez hiszpański rząd lewicowy.

Separatyści stracili 12 maja bezwzględną większość w parlamencie regionalnym na rzecz Partii Socjalistycznej premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza. Ten ostatni chciał udowodnić Hiszpanom, że prowadzona przez niego polityka „odprężenia” w Katalonii przynosi owoce i tendencje separatyzmu słabną. Doszło nawet do układu, że katalońscy separatyści poparli w parlamencie krajowym rząd Sancheza, a ten w zamian ułaskawił przebywającego na „wygnaniu” w Brukseli Puigdemonta i jego kompanów.

W regionie jednak tendencje separatystyczne nie gasną. Kandydat socjalistów na przewodniczącego regionu Salvador Illa, były minister zdrowia z czasów pandemii Covid-19, nie zdobył większości i szuka sojuszy. Drugi w tych wyborach Carles Puigdemont, także zapowiedział starania o prezydenturę regionu Katalonii. Ma większe szanse na utworzenie rządu w dość rozdrobnionym parlamencie lokalnym.

Dyskusja nad inwestyturą przyszłego prezydenta regionu powinna odbyć się po 25 czerwca. Carles Puigdemont, który od 2017 r. mieszkał w Belgii, ma nadzieję, że będzie mógł przy tej okazji wrócić do Katalonii, dzięki ustawie o amnestii. Separatyści powoli powracają do formy i wszystko wskazuje na to, że „łagodna” polityka Sancheza ponownie doprowadzi z czasem do kolejnej próby irredenty w regionie.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.