Katalońscy nauczyciele wzywają do marginalizacji hiszpańskiego

Opublikowano: 31.01.2022 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1156

Największy związek zawodowy nauczycieli w Katalonii wydał specjalne instrukcje miejscowym rodzicom. Zachęca w nich do marginalizowania języka hiszpańskiego gównie poprzez używanie katalońskiej mowy. Organizacja zwraca także uwagę na istnienie twórców i artystów tworzących jedynie w języku używanym przez separatystów.

Związek Pracowników Oświaty w Katalonii (USTEC-STEs) zaczął promować podręcznik przygotowany przez tamtejszą Platformę na rzecz Języka. Dokument wzywa katalońskich rodziców do pielęgnowania miejscowego języka. Zachęca więc do posługiwania się nim chociażby w mediach społecznościowych, a dokładnie komunikatorach służących do komunikacji w ramach szkolnych grup.

Poza tym Katalończycy są instruowani, aby kupowali i konsumowali produkty „odpowiedzialne językowo”, czyli posługujące się na swoich etykietach katalońskim. Przydatne w promowaniu tego języka mają być również gry planszowe czy urządzenia mobilne z konfiguracją w katalońskiej mowie.

Nauczycielska organizacja uważa, że rodzice powinni w większym stopniu wpływać na swoje dzieci. Głównie poprzez pokazywanie im, iż istnieją muzycy, media oraz wpływowe autorytety posługujące się katalońskim językiem. Dzięki temu dzieci mogą poznawać świat tamtejszej kultury.

Pracownicy katalońskiej oświaty twierdzą, że w ostatnim czasie widać tendencje do rugowania katalońskiego z przestrzeni publicznej. Widać to zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Tymczasem codzienne używanie języka katalońskiego pozwala na zachęcanie ich do jego nauki.

Na podstawie: Gaceta.es
Zdjęcie: Teresa Grau Ros (CC BY-SA 2.0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.