Katalonia zrezygnowała z referendum

Opublikowano: 15.10.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Podobnie jak w przypadku Szkocji, wiele osób oczekiwało na dzień, w którym Katalonia przeprowadzi referendum niepodległościowe, zaplanowane na 9 listopada. Jednak hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił głosowanie a władze Katalonii zrezygnowały z niego, przynajmniej na teraz.

Prezydent tego regionu, Artur Mas, od długiego czasu zapowiadał referendum niepodległościowe, które pozwoliłoby Katalonii oderwać się od Hiszpanii, na co władze tego kraju absolutnie nie zgadzają się. Hiszpański Sąd Konstytucyjny zawiesił głosowanie. Niespodziewanie okazało się, że Artur Mas zrezygnował z referendum i chce zastąpić je zwykłym głosowaniem, aby poznać opinię ludzi na temat niepodległości dla regionu.

Prezydent Katalonii uznał, że gdyby doszło do referendum, to byłoby ono nielegalne, dlatego najpierw chce zrobić sondaże. Tym samym zapowiedział iż nie zrezygnował z niepodległości a sondaż będzie jedynie pierwszym krokiem do referendum, które odbędzie się w innym terminie – być może dopiero w przyszłym roku.

Podjęta przez Artura Masa decyzja negatywnie wpłynęła na jego sojusz z pozostałymi partiami nacjonalistycznymi. Ugrupowania domagają się aby referendum zostało mimo wszystko przeprowadzone 9 listopada. Sondaż traktowany jest jako rozwiązanie zastępcze, które zresztą bardzo się spodobało władzom w Madrycie.

Autor: John Moll
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
niewolnik
Użytkownik
niewolnik

Wszyscy politycy, poprostu boją się prawdy.
Przecież są takimi wspaniałymi wodzami narodu, a tu znowusz 50% plus jeden za, i głupio.