Katalonia nie może prowadzić własnej polityki zagranicznej

Hiszpański sąd konstytucyjny zabronił wspólnocie autonomicznej Katalonii prowadzenia własnej polityki zagranicznej, ponieważ jest ona wyłączną domeną organów centralnych państwa. Jednocześnie katalońskie władze mogą angażować się w działalność zagraniczną, o ile nie ma ona związku z obszarami związanymi z obszarami zmonopolizowanymi przez Królestwo Hiszpanii.

Trybunał Konstytucyjny już w zeszłym roku uchylił niektóre z decyzji rządu Katalonii, ale w ostatnich miesiącach rozpatrywał jego odwołanie od tej decyzji. Ostatecznie sędziowie uznali, że wspólnota autonomiczna Katalonii nie może prowadzić własnej polityki zagranicznej, ponieważ byłoby to niezgodne z zapisami hiszpańskiej ustawy zasadniczej, a także wprowadzałoby zamieszanie kompetencyjne dotyczące podziału władzy w Królestwie Hiszpanii.

Kataloński rząd na początku zeszłego roku powołał bowiem swój sekretariat zagraniczny, którego celem jest koordynowanie polityki placówek znajdujących się obecnie w Paryżu, Londynie, Brukseli, Berlinie, Lizbonie, Wiedniu, Rzymie oraz Nowym Jorku, oraz utworzenie nowych biur w Chorwacji, Danii i Polsce. Prowadzenie własnej polityki zagranicznej przez Katalonię byłoby jednak podważeniem wyłącznych kompetencji państwa w tej sprawie i wprowadzałoby fałszywy obraz istnienia podmiotowości międzynarodowej regionu.

Jednocześnie hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał, że rząd Katalonii może prowadzić działalność poza granicami Królestwa Hiszpanii, ale jedynie w przypadku obszarów nie będących wyłączną kompetencją rządu centralnego w Madrycie, ponieważ w innym przypadku oznaczałoby to tworzenie konkurencyjnego ośrodka hiszpańskich relacji międzynarodowych.

Zagraniczne zaangażowanie katalońskich władz ma oczywiście związek z ich walką o niepodległość regionu. W tym roku Barcelona zapowiedziała już przeprowadzenie referendum w tej sprawie, choć organy konstytucyjne państwa zapowiedziały już, że byłoby ono niezgodne z obowiązującą ustawą zasadniczą. Według najnowszych sondaży, przewagę posiadają zresztą przeciwnicy podobnego rozwiązania.

Na podstawie: thelocal.es, elmundo.es
Źródło: Autonom.pl