Kaszpirowski – pamiętacie?

Opublikowano: 08.06.2014 | Kategorie: Paranauka, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1172

Adin… dwa… tri… – monotonny głos odliczał powoli i spokojnie. Poddana jego działaniu publiczność w studiu i przed telewizorami przechodziła w stan hipnozy. Ponad dwie dekady temu cały blok wschodni oszalał na punkcie rosyjskiego psychiatry i psychoterapeuty, Anatolija Kaszpirowskiego. O Rosjaninie żywo dyskutowano w telewizji i radiu, rozpisywała się o nim prasa, a zwykli ludzie wierzyli, że emitowana przez niego pozytywna energia wyleczy ich z alkoholizmu, raka, migreny, cellulitu, łysiny… Mówi się, że jego seanse wyleczyły 10 milionów osób i zrobiły z niego milionera! Co teraz dzieje się z Anatolijem Kaszpirowskim?

Anatolij Kaszpirowski urodził się 11 sierpnia 1939 w ukraińskim Płoskirowie. W 1962 r. ukończył w Winnicy na Ukrainie medycynę. Jego specjalizacja to „lekarz psychiatra” i „lekarz psychoterapeuta”. Następnie przez ćwierć wieku pracować jako terapeuta w miejscowym szpitalu dla psychicznie chorych. W 1987 roku został psychoterapeutą radzieckiej kadry narodowej w podnoszeniu ciężarów. Sam Kaszpirowski odnosił sukcesy w tej dyscyplinie sportowej, zdobywając tytuł Mistrza Sportu ZSRR. Po raz pierwszy w telewizji wystąpił 21 marca 1988 roku w popularnym w Związku Radzieckim programie „Vzgliad”. Był to próbny telemost Moskwa-Kijów. Jednak zanim trafił do radzieckiej telewizji przeprowadził na antenie ukraińskiej telewizji pięć leczniczych sensów dla dzieci, aby wyleczyć je z moczenia nocnego. Dopiero rok później, 9 października 1989 roku, w państwowej radzieckiej telewizji odbył się pierwszy z sześciu seansów hipnozy. Cieszyły się one ogromną oglądalnością. Wielu ludzi uważało, że Kaszpirowski ma dar uzdrawiania i że potrafi wyleczyć z raka, alkoholizmu, brodawek, a nawet łysiny. Ludzie wierzyli, że wypełnia ich pozytywną energią. „Raz, dwa, trzy, cztery, pięć. Powoli, powoli. Umysł wypoczęty, świeży.” – monotonnym głosem recytował Kaszpirowski i miliony ludzi przed telewizorami zapadało w hipnotyczny trans.

„Oni mnie uwielbiają” – mówił Kaszpirowski o Rosjanach w 1989 roku na wspólnej konferencji prasowej z rzecznikiem MSZ. “Potrafię odwrócić to, co dotąd uznawano za nieodwracalne. Umiem odblokować wewnętrzne zasoby organizmu.” I rzeczywiście Rosjanie go uwielbiali. W szczytowym okresie regularnie zajmował pierwsze miejsca w rankingach najbardziej popularnych osób w Rosji, wyprzedzając nawet Borysa Jelcyna, któremu dostawało się jedynie drugie miejsce.

Na czym polega jego metoda leczenia? Zgodnie ze słowami Anatolija Kaszpirowskiego oddziałuje on na fizyczne zaburzenia ludzkiego ciała, aktywizując wewnętrzne zapasy drzemiące w organizmach ludzi. Organizm sam zaczyna produkować lekarstwa, które umożliwiają mu radzenie sobie z bólem i chorobami. Dzięki takiemu spojrzeniu na organizm ludzki i jego funkcjonowanie Kaszpirowski w 1988 roku znieczulił na odległość operowaną pacjentkę wyłącznie siłą sugestii. Rok później dokonał znieczulenia dwóch kobiet w Tbilisi. Pierwsza operacja trwała godzinę, druga trzy. Pacjentki cały czas były przytomne, jedna nawet śpiewała „Podmoskowsoje wieczera”. Natomiast Kaszpirowski znajdował się w studiu telewizyjnym w Kijowie…

Z czego wynikała ogromna popularność rosyjskiego psychiatry i psychoterapeuty? Odpowiedź jest prosta. Pod koniec lat 80., kiedy system radziecki walił się pod własnym ciężarem, wiara w zjawiska paranormalne i różnego rodzaju uzdrowicieli, do tej pory zaciekle tępiona przez władze, trafiła na podatny grunt. Wiązała się ona z potrzebą zapełnienia pustki po ideologii marksistowsko-leninowskiej. Czas antenowy, który wcześniej wypełniały obrady Partii Komunistycznej, teraz zajmowali różnej maści uzdrowiciele ze swoimi seansami parapsychologicznymi. Popierany przez ówczesne elity polityczne psychiatra z dwudziestopięcioletnią praktyką doskonałe wpisywał się w ten nurt.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Anatolij Kaszpirowski postanowił zająć się polityką i to z całkiem niezłym wynikiem. W tym celu przyjął obywatelstwo rosyjskie i już w 1993 r. został deputowanym do Dumy Państwowej. Startował z ramienia Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego. Polityka nie wciągnęła jednak Kaszpirowskiego i przed końcem kadencji niższej izby rosyjskiego parlamentu psychiatra zrezygnował. W tym czasie nasiliły się ataki na jego osobę. Rosyjskie środowisko medyczne twierdziło, że seanse Kaszpirowskiego wyrządzają jedynie szkodę ludziom. Po jego leczniczych programach ludzie przestawali przyjmować leki, co prowadziło do pogorszenia stanu zdrowia i zintensyfikowania wyjazów karetek pogotowia. Szpitale psychiatryczne również zapełniły się nowymi pacjentami. Po zarzutach, że jego telewizyjny program spowodował falę samobójstw Kaszpirowski zdecydował się na dobrowolną emigracje i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie leczył z otyłości rosyjskich imigrantów. Wrócił do Rosji dopiero po 15 latach.

W 2009 roku Kaszpirowski wrócił na ekrany rosyjskich telewizorów. Tym razem poprowadził talk-show „Seans z Kaszpirowskim” w NTV. Demaskował on ludzi z „nadprzyrodzonymi zdolnościami”. W programie pojawiały się również znane postacie, które dzieliły się z doktorem intymnymi historiami ze swojego życia. Jednak nakręcono jedynie 12 odcinków. Kaszpirowski wyruszył równie w tournée po kraju. Przeprowadzał seanse, sprzedawał swoje płyty i zdjęcia, był bohaterem skandalów. Nie obyło się bez interwencji policji i cerkwi. Zarzucano mu prowadzenie nielegalnej praktyki lekarskiej i sprzedawanie towarów (cudownej soli) bez odpowiednich oznakowań. Natomiast cerkiew aktywnie tępiła Kaszpirowskiego. W Kraju Stawropolskim na południu Rosji wierni zebrali kilka tysięcy podpisów przeciwko występom Kaszpirowskiego. Władze kilku miast tego regionu odwołały jego seanse. Rosyjski hipnotyzer skierował nawet w tej sprawie internetowy apel do ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, w którym skarżył się na „złośliwe ataki” ze strony cerkwi prawosławnej i prosił szefa państwa o obronę.

Autor: Beata Zieniewicz
Źródło: Głos Rosji

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. obecny 14.06.2014 09:41

    Wiara – autosugestia czyni cuda.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.