Kary finansowe w Rosji za odmowę szczepień?

Opublikowano: 31.05.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowego kodeksu wykroczeń administracyjnych, który przewiduje grzywnę za odmowę przeprowadzenia badań lekarskich i szczepień.

Jak wynika z dokumentu, naruszenie prawa o dobrostanie sanitarnym i epidemiologicznym ludności, w tym odmowa przeprowadzenia badań lekarskich, szczepienia zapobiegawczego i edukacji higienicznej, podlega grzywnie administracyjnej w wysokości od pięciu do siedmiu tysięcy rubli (ok. 283-396 zł).

Dla urzędników grzywna będzie wyższa – od siedmiu do dziesięciu tysięcy rubli (396-566 zł). Dla indywidualnych przedsiębiorców będzie to od dziesięciu do dwudziestu tysięcy lub do 30 dni administracyjnego zakazu działalności, a dla osób prawnych od dwudziestu do trzydziestu tysięcy rubli i także do 30 dni zakazu działalności.

Jak wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Denis Nowak, kodeks wykroczeń administracyjnych nie ma zastosowania wobec osób, które odmawiają szczepienia z jakiegoś osobistego powodu. Odpowiedzialność administracyjna powstaje, gdy obowiązek wykonania tych środków pojawia się zgodnie z ustawą o kontroli sanitarnej i epidemiologicznej. Takie przypadki obejmują wizyty w krajach o niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej – konieczne będzie zaszczepienie się przed takimi podróżami.

Z kolei szef Komitetu Legislacyjnego Rady Federacji Andrej Kliszas wyjaśnił, że przepisy dotyczące kar pieniężnych w kodeksie wykroczeń administracyjnych w przypadku odmowy szczepienia nie będą miały zastosowania wobec wszystkich obywateli, ale tylko w stosunku do grup ryzyka. Nie będzie powszechnych szczepień. „W ustawodawstwie nie ma obowiązku szczepienia obywateli. Norma ta będzie miała zastosowanie tylko do tych, których działalność zawodowa wiąże się z wysokim ryzykiem zakażenia. Nie dotyczy to większości obywateli” – podkreślił Kliszas. Senator dodał, że sam będzie przeciwny powszechnym szczepieniom obowiązkowym.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o