Kary dla TelePolski i Telekomunikacji Novum

Opublikowano: 11.05.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 666

Prezes UOKiK wydała dwie decyzje, w których nałożyła na przedsiębiorców karę finansową za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wziął na celownik Telekomunikację Novum i TelePolskę we wrześniu 2012 r., reagując na liczne skargi klientów obu spółek oraz zawiadomienia Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), które dotyczyły umów zawieranych w czasie rozmów telefonicznych oraz domowych wizyt akwizytorów. Firmy oferują stacjonarne usługi telekomunikacyjne w ramach abonamentu, świadczone w oparciu o WLR, czyli usługę hurtowego dostępu do sieci.

W wyniku wszczętych przez Urząd postępowań TelePolska ma zapłacić 632,6 tys. zł kary, a Telekomunikacja Novum – 1,342 mln zł. Prezes UOKiK zakwestionowała m.in. nieinformowanie konsumentów o możliwości odstąpienia od umowy oraz zastrzeganie i pobieranie różnych opłat.

Jak ustalił UOKiK, skorzystanie z oferty TelePolski i Telekomunikacji Novum wiąże się ze złożeniem zamówienia WLR oraz dokonaniem wyboru nowego operatora jako dostawcy usług telefonicznych przez numer dostępu lub preselekcję. W praktyce klient wypełnia odpowiednie formularze, a dalszą procedurą zajmuje się nowy dostawca usług telekomunikacyjnych.

Konsumenci, którzy rezygnowali z zamówienia WLR przed rozpoczęciem świadczenia usług, byli obciążani opłatą wyrównawczą z tytułu przyznanych im ulg. Zgodnie z prawem taka opłata może być pobierana, ale tylko od konsumentów, którzy rozpoczęli już korzystanie z usług i faktycznie dostali ulgi. Ponadto, decydując się na korzystanie z usług obu spółek, konsumenci musieli uiścić opłatę aktywacyjną, która w świetle przepisów prawa jest w takiej sytuacji niedopuszczalna. Zdaniem Prezes UOKiK zastrzeganie w umowach ww. opłat mogło utrudniać konsumentom korzystanie z prawa do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Urząd zakwestionował też praktykę Telekomunikacji Novum polegającą na nieprzekazywaniu wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy konsumentom, z którymi spółka zawierała umowy poza swoim lokalem (np. podczas domowych wizyt akwizytorów). Zgodnie z prawem przedsiębiorca musi w takim przypadku poinformować konsumenta na piśmie o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni. Powinien też wręczyć klientowi wzór formularza ułatwiającego rezygnację z kontraktu.

Warto odnotować, że UOKiK nieraz już badał sprawy dotyczące zawierania umów z operatorami na odległość. Naruszeń w tym zakresie dokonywały m.in. PTK Centertel, PTC, Polkomtel oraz P4, które utrudniały klientom zapoznawanie się z umowami i nie informowały jasno o momencie zawarcia umowy.

Autorka: Anna Wasilewska-Śpioch
Na podstawie: UOKiK
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.