Karnawał odbędzie się mimo nacisków Izraela

Opublikowano: 23.02.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1471

Władze belgijskiego miasta Aalst zapowiedziały przeprowadzenie tradycyjnej imprezy karnawałowej, choć do jej odwołania wzywał Izrael. Izraelskim władzom nie podoba się rzekomo „antysemicki” wydźwięk wydarzenia, niedawno usuniętego z tego powodu z listy światowego dziedzictwa UNESCO. W ubiegłym roku na jednej z użytych podczas niej platform znajdowały się bowiem postacie przedstawiające ortodoksyjnych Żydów.

Tradycja flamandzkiej imprezy karnawałowej w Aalst sięga 1432 roku, stąd w 2010 roku wydarzenie zostało nawet wpisane na wspomnianą listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W ubiegłym roku w trakcie trzydniowego festiwalu na jednej z platform widoczne były dwie figurki przedstawiające ortodoksyjnych Żydów. Na ramieniu jednego z nich znajdował się biały szczur, z kolei obydwaj stali na workach pełnych złotych monet.

W grudniu ubiegłego roku UNESCO postanowiło usunąć imprezę karnawałową ze swojej listy. Przedstawiciele organizacji twierdzili, że ma to związek z „powtarzającymi się rasistowskimi i antysemickimi ekscesami”. Przeciwko takiej interpretacji wystąpił burmistrz Aalst, Christoph D’Haese z centroprawicowego Nowego Sojuszu Flamandzkiego. Według niego figurki znajdujące się na platformie miały jedynie satyryczny charakter.

Samorządowiec nie ustąpił jednocześnie izraelskiej dyplomacji oraz organizacji żydowskich. „Belgia jako demokracja zachodnia powinna się wstydzić, że pozwala na tak antysemicki pokaz” – napisał na „Twitterze” izraelski minister spraw zagranicznych Israel Kac. Emmanuel Nahshon, ambasador Izraela w Belgii, wyraził z kolei nadzieję na opamiętanie się lokalnych władz. Jednocześnie twierdził, że Izrael nie chce odwołania imprezy jako takiej, ale zmiany jej wydźwięku.

Głos w całej sprawie zabrała belgijska premier Sophie Wilmes z liberalnego Ruchu Reformatorskiego. Według niej impreza karnawałowa we flamandzkim Aalst jest wewnętrzną sprawą państwa belgijskiego.

Na podstawie: TheGuardian.com, Lesoir.be
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mr_craftsman 23.02.2020 18:05

    Da się ? Da się.
    W ramach kontr-pytania można zapytać, kiedy izrael przestanie masowo mordować palestyńskie dzieci i kiedy odda ziemie okupowane. 🙂

  2. radical3dom 24.02.2020 09:41

    To izrael faszystowskie- państwo położone w Palestynie powinno się wstydzić że próbuje wymusić na demokratycznie wybranych władzach swoją wolę- to niedemokratyczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.