Karkonosze po obu stronach granicy

Opublikowano: 25.08.2011 | Kategorie: Turystyka i podróże

Liczba wyświetleń: 869

Pasmo Karkonoszy należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych w Sudetach. Pod względem odwiedzin również notuje się tu rekordy.

Góry Olbrzymie, Riesengebirge, Krkonoše, Karkonosze, były w odległych wiekach ostoją dzikości, w okresie formowania się państw europejskich Karkonosze wraz z całymi Sudetami wyznaczały granicę pomiędzy Czechami, a ziemiami należącymi do Piastów Śląskich. Kolejno dzikość tego regionu ustępowała przed naporem ludzi, którzy zajmowali się handlem, zielarstwem, poszukiwaniem złota i kamieni szlachetnych, wypasem zwierząt czy karczowaniem lasów lub produkcją węgla drzewnego (kurzacy, smolarze).

Początki turystyki w Karkonoszach sięgają wstecz około 230 lat. W tych latach góry były popularne wśród rożnych nacji, co związane było z rozmaitymi zmianami geopolitycznymi. Były okresy, gdy Karkonosze były Austriackie, gdy należały do Prus, kolejno do Czech i Niemiec, aż do momentu, gdy w 1945r. znalazły się też w granicach Polski. Te wszystkie zmiany, spowodowały z jednej strony wielość impulsów kulturowych na tak małym terenie, a z drugiej strony brak lokalnej mocno osadzonej w otoczeniu tradycji kulturowej.

Turyści zwiedzający Karkonosze, nie zobaczą folkloru karkonoskiego gdyż takiego nie ma, nawet w okresie przynależności tych terenów do Niemiec, był problem z wyodrębnieniem oryginalności stylu tego fragmentu Sudetów. Panujący w Karkonoszach kulturowy kosmopolityzm, doprowadził, z jednej strony do zwiększonej popularyzacji Karkonoszy, z drugiej zaś spowodował niemal katastrofę przede wszystkim w zakresie przyrodniczym.

W Karkonoszach do dziś notuje się zarówno po Czeskiej jak i po Polskiej stronie spore nagromadzenie rozmaitych budowli – schronisk turystycznych, dawnych „Bud”, stawianych w górach przez pasterzy strażników, drwali itp. W okresie największego przedwojennego prosperity „Riesengebirge”, w każdym niemal schronisku znajdowała się gospoda, która bardziej przypominała karczmę piwną niż schronisko turystyczne, o jakim chcemy mieć przekonanie. Turysta w tamtym okresie szedł w Karkonosze najczęściej przyjeżdżając w góry z Wrocławia czy Berlina. Pociągi wahadłowo przywoziły na weekend odwiedzających do Szklarskiej Poręby i Karpacza. Wędrówka przez góry rozpoczynała się wedle ustalonych tras, najczęściej była, to trasa, ze Szklarskiej Poręby do Karpacza, głównym grzbietem Karkonoszy (Śląski Grzbiet). I tak właśnie wędrowano od schroniska do schroniska wypijając przy tym ogromne ilości piwa, o czym wspominał znany polski przewodnik turystyczny zwiedzający w tym czasie Karkonosze Mieczysław Orłowicz.

Przyroda Karkonoszy była mimo niemieckiego zagospodarowania narażona na wielkie zagrożenia. Wcześniej w Karkonoszach bywały okresy, w których, to ogromne połacie drzewostanu, aż po samą górną granice lasu były karczowane w pień, a następnie zalesiane monokulturowymi gatunkami pochodzącymi np. z terenów alpejskich, które zmieniały na trwałe charakter tych gór. Piętra roślinności są oczywiście dziś widoczne, jednak monokultura świerka, wyparła oryginalny stan puszczy Sudeckiej.

Ze względów ochronnych, już po wojnie; choć wcześniej bo już od 1933r były też wysiłki i tworzono poszczególne rezerwaty przyrody; utworzono 16 stycznia 1959 roku Karkonoski Park Narodowy, a w 1963 roku po czeskiej stronie Karkonoszy powstał KRNAP – Krkonošsky Národní Park. Fakt ukonstytuowania się po obu stronach granicy Parków Narodowych, spowodował w zakresie ochrony przyrody znaczny postęp. Karkonosze zyskały na ochronie, nie tracąc nic ze swojej oryginalności i atrakcyjności krajobrazowej, zagrożenia dla Karkonoszy dziś wychodzą od strony cywilizacyjnej (np. infrastruktura sportowa).

Jako osoba mieszkająca w pobliżu tych gór mogę szczerze polecić urlop w Karkonoszach, gdyż są, to góry o oryginalnej geomorfologii i krajobrazie otoczone zewsząd licznymi zabytkami kultury w skład których wchodzą: zamki, pałace, kurorty, budownictwo sudeckie, i miasta takie jak Kowary, Karpacz, Jelenia Góra oraz Szklarska Poręba. Bazą wypadową w Karkonosze obok wyżej wymienionych miast, mogą również być miejscowości takie jak Michałowice, Przesieka czy będący dzielnicą Jeleniej Góry – Jagniątków.

Z atrakcji turystycznych na pierwszy plan wysuwają się te najbardziej znane, a więc z całą pewnością należy zwiedzić szczyt Śnieżki 1602 m n.p.m. – Proponowałbym jednak zdobycie najwyższego szczytu Sudetów szlakiem wychodzącym z Karpacza przez Sowią Dolinę i następnie wejście na Śnieżkę przez Czarny Grzbiet i zejście ze szczytu do Karpacza Kotłem Łomniczki.

Natomiast jeśli już decydować się na skorzystanie z wyciągu krzesełkowego na Kopę, to zdobycie Śnieżki, tą opcją można uczynić bardziej atrakcyjnym wędrując w stronę Loucni Boudy, następnie proponowałbym kierować się czeskimi szlakami w dół w kierunku Upskiej Jamy i żółtym szlakiem od strony czeskiej przechodząc obok spływających wartkim nurtem ze stoków Śnieżki wejść na Równie Pod Śnieżką, aby następnie wejść na jej wierzchołek z którego rozpościera się zwłaszcza w ładną pogodę jedna z najpiękniejszych panoram w Polsce!

W Czeskich Karkonoszach trzeba ponadto zobaczyć: Urokliwą Dolinę Białej Łaby, wąski i ciekawy geologicznie Kozi Grzbiet, jedyny w swoim rodzaju Certuv Dul, z wyjątkowej urody białymi głazami granitowymi; trzeba też zwiedzić ogromny Kocioł Łaby (Labski Dul), z którego krawędzi spadają Pancavski Wodospad i Wodospad Łaby, torfowisko na Czarnej Horze, Dvorski Les w Ryhorach, proponuje też zwiedzić Kotelni Jamy i położony w pobliżu Harahova – Mumlawsky Wodospad.

Atrakcje po polskiej stronie wcale nie ustępują urodą tym ulokowanym po czeskiej. Już od Przełęczy Szklarskiej, a więc od wschodniej strony polskich Karkonoszy, można podziwiać występujące dość licznie po polskiej stronie skałki granitowe.

Z karkonoskimi skałkami jest tak, że wiele z nich jest pomijanych w popularnych przewodnikach, dlatego jeśli pragniemy odpocząć od zgiełku tras bardzo uczęszczanych, powinniśmy wybrać się na: Skalne Bramy, Owcze Skały, Borówczane Skały, Hutniczy Grzbiet, na którym znajduje się mnóstwo fantastycznych pod względem kształtów formacji (Wisząca, Lew, Pohucie), i dalej z Przesieki można udać się na Suchą Górę 1101 m n.p.m. gdzie wiedzie trasa nieznakowana na skalisty i bardzo widokowy szczyt. Wyjątkowej urody są również Szwedzkie Skały, skała Słup czy Ptasie Skały. Z tych najbardziej popularnych formacji skalnych należy zobaczyć: Pielgrzymy, Słonecznik, Paciorki, Śląskie Kamienie, Kukułcze Skały, Trzy Świnki i Twarożnika.

Interesujące Doliny po polskiej stronie Karkonoszy znajdują się w Lasockim Grzbiecie, na pierwszy plan wysuwa się piękna Dolina Srebrnika (w pobliżu znajduje się schronisko) interesujące też są: Sowia Dolina, Kozacka Dolina, Dolina Sopotu i Kamieńczyka. W Dolinie Kamieńczyka należy zwiedzić wodospad, drugim najbardziej popularnym wodospadem jest Wodospad Szklarki położony w dolnej części Szklarskiej Poręby.

Jeśli ktoś zechce ujrzeć i inne karkonoskie wodospady, to polecam te mniej znane zatem: Wodospad Podgórnej w Przesiece, Wodospad Wrzosówki koło Jagniątkowa, Wodospad Myi i Jodłówki (na oba najlepiej wybrać się z Borowic).

Obok Śnieżki najciekawszą atrakcją Karkonoszy są Śnieżne Kotły, zwiedzanie krawędzi Śnieżnych Kotłów, z widokiem na Ząb Rekina i Turnie Popiela, polecam w czasie dobrej widzialności, ale gdy z pogodą jest różnie wówczas lepiej jest się wybrać do podnóża rezerwatu Śnieżnych Kotłów zwiedzając zarówno moreny jak i stawki polodowcowe. Interesującą sprawą jest to, że w rejonie Małego Śnieżnego Kotła, występuje tzw. Bazaltowy Żleb, jest, to najbogatsze pod względem florystycznym miejsce w całych Karkonoszach objęte ścisłą ochroną; najlepiej zabrać ze sobą lornetkę można wówczas zobaczyć tę najwyżej położone w środkowej Europie stanowisko bazaltu, który wydostał się tu na powierzchnie poprzez szczelinę.

Wyjątkowej urody jest także Czarny Kocioł zwany Jagniątkowskim, leży on w granicach administracyjnych miasta Jeleniej Góry, jest już mniej eksponowany, ale za to bardziej w nim romantycznie i spokojnie. Najlepiej dostać się tu z Jagniątkowa, zwiedzając wcześniej willę/muzeum noblisty opiewającego m.in. piękno rejonu Karkonoszy Gerharta Hauptmanna. – Drugie z muzeów braci Hauptmannów również bardzo interesujące znajduje się w Szklarskiej Porębie, w dawnej kolonii artystycznej.

Wielki Staw najpiękniejsze jezioro Karkonoszy nie jest dostępny dla turystów, można go podziwiać z krawędzi, Kotła Wielkiego Stawu, natomiast zwiedzić można już drugi, mniejszy – Mały Staw z położonym nad jego brzegiem schroniskiem Samotnia. Bez wątpienia Kocioł Małego Stawu, to jedno z najbardziej kultowych miejsc Karkonoszy i raczej należy się tu spodziewać tłumów, chyba, że zaplanuje się wyjście w góry bardzo wcześnie rano.

Z zabytków architektonicznych interesujący jest położony w Karpaczu Górnym – Kościółek Wang. Jest to najstarsza drewniana budowla sakralna na terenie Polski. Został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. W Karkonoszach znalazł się w wyniku działań malarza Jana Krystiana Dahla, który nakłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, do ratowania tego zabytku, w wyniku tego po rozmaitych perturbacjach zdecydowano się dosłownie złożyć Wang ponownie, ale już nie w Norwegii tylko w Karpaczu Górnym.

W Jeleniej Górze – Sobieszowie oprócz muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego warto zobaczyć położone pięknie na skalnym urwisku ruiny piastowskiego średniowiecznego zamku Chojnik, który ma swój specyficzny klimat, historię i legendy, w murach zamku znajduje się schronisko turystyczne wystylizowane na styl rycerski, można tu kupić pamiątki dla dzieci przykładowo rzeźbę z Karkonoszem zwanym też Rzepiórem, jest, to na pewno lepsza opcja niż kupowanie ciupaszki góralskiej eksportowanej w dolnośląskie góry z Podhala!

Polskie i czeskie Karkonosze, to dobre miejsce, do ciekawego spędzenia wakacji, jeśli rozszerzyć sam rejon górski na miejscowości i miasta przyległe, okaże się, że w kolejnych latach warto będzie również tu wrócić po nowe turystyczne miłe doświadczenia.

Autor: Jan Wieczorek
Źródło: iThink


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.