Karetki pogotowia nie wyjadą na cygańskie osiedla

Opublikowano: 09.12.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 619

Bułgarski minister zdrowia zakazał wysyłania karetek pogotowia na cygańskie osiedla. To efekt ataków przedstawicieli tej mniejszości wymierzonych w lekarzy i ratowników medycznych. Deklaracja ministra spotkała się z oskarżeniami o „podżeganie do nienawiści rasowej” ze strony organizacji praw człowieka.

Minister zdrowia, Petyr Moskow z konserwatywnej partii Demokraci na Rzecz Silnej Bułgarii, przedstawił statystyki, z których wynika, że od początku 2014 roku odnotowano 227 napadów na ekipy pogotowia ratunkowego. Aż 174 z nich miało miejsce na terenie cygańskich osiedli. Bułgarski minister zauważył, iż większość Cyganów nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, a jeśli wolą oni „żyć jak bydlęta”, to powinni być traktowani w odpowiedni sposób.

Moskow zapowiedział, że karetki pogotowia nie będą wysyłane w takie miejsca, dopóki nie będzie osiągnięte porozumienie z lokalnymi liderami Cyganów, lub ekipy medyczne nie będą miały zapewnionej ochrony funkcjonariuszy policji.

Decyzja została skrytykowana m.in. przez organizacje broniące praw człowieka. Komitet Helsiński oskarżył Moskowa o podżeganie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym, informując jednocześnie o pomocy prawnej dla osób, które odczują brak pomocy ze strony opieki medycznej.

Na podstawie: novinite.com, onet.pl
Źródło: Autonom


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 10.12.2014 07:12

    A wystarczyłoby powołać niezależnych obserwatorów z Komitetu Helsińskiego, by uczestniczyli w akcjach.
    Jeśli społeczność romska nie chce się integrować-ich decyzja i ich skutki.
    Swoją drogą, to jeśli sanitariusze są jednocześnie łowcami skór, to może to budzić uzasadnione obawy – skoro było to możliwe w Polsce…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.