Karaluchy pędzą ludziom na ratunek

Opublikowano: 23.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2878

Recykling odpadów z gospodarstw domowych jest jednym z najtrudniejszych zadań we współczesnym społeczeństwie. Jest to szczególnie trudne dla Chin ze względu na stale rozwijające się miasta. Wysypiska w Chinach są przepełnione, a zakłady przetwórcze nie mogą sobie z nimi poradzić. Uratować sytuację i pozbyć się góry śmieci, mogą… karaluchy.

W Jinan City znajduje się farma karaluchów, w której codziennie pochłaniane jest do 50 ton odpadów żywnościowych. Ta farma jest obsługiwana przez Shandong Qiaobin Agricultural Technology. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnych trzech takich „przedsiębiorstw”, które pozwolą poradzić sobie z jedną trzecią marnowanej żywności w mieście.

Siergiej Artiomenko, doktor biologii, asystent na Wydziale Ekologii i Genetyki Tiumeńskiego Uniwersytetu Państwowego w wywiadzie dla Sputnika powiedział, dlaczego karaluchy mogą stać się dobrymi utylizatorami.

„Jest taka grupa organizmów — reducenci, do nich można zaliczyć owady, które jedzą zgniliznę i różne pozostałości organiczne. Właśnie tym zajmują się karaluchy. Innymi słowy, są to naturalni utylizatorzy”.

Karaluchy — świetnie nadają się do roli „spalarni śmieci”, ale są wymagające względem czynników zewnętrznych: temperatury i wilgotności. Dla prawidłowego funkcjonowania farmy karaluchów konieczne jest przestrzeganie wszystkich warunków.

“Przedsięwzięcie jest wyjątkowo dobre, zwłaszcza, że w jelitach tych owadów znajdują się bakterie, które przetwarzają celulozę. W naturze to liście, a w tym przypadku — papier. Istnieje wprawdzie kilka niuansów. Tempo metabolizmu karaczanów nie jest tak wysokie, jak byśmy chcieli, a w skali przemysłowej to są niesamowite hordy. Nawet prędkość ich trawienia zależy od temperatury i wilgotności. Stąd konieczne jest zadbanie o wygodę karaluchów bardziej niż komfort ludzi. Generalnie jednak pomysł jest nadal bardzo prosty i obiecujący. W sytuacji, jeśli przestrzegane będą wszystkie warunki, to przekształcanie gór odpadów w bezpieczne nawozy jest realistyczne” — mówi Artiomenko.

„Oczywiście, nie powinniśmy wykluczać ryzyka wypadków przemysłowych, kiedy wszystkie owady mogą uciec” — obawia się naukowiec.

W przypadku Jinana problem ten został natychmiast rozwiązany i wykopano specjalny rów wypełniony wodą. Jeśli nawet owady uciekną, to trafią do fosy i zostaną zjedzone przez ryby, które tam żyją.

Wiadomość o karaluchach wywołała niejednoznaczną reakcję użytkowników Weibo. Wyrazili zaniepokojenie tym, co będzie się robić z martwymi karaluchami i czym może zakończyć się ucieczka na dużą skalę.

— A jeśli karaluchy umrą, a oni wykorzystają je do produkcji jedzenia i lekarstw? Skąd mamy wiedzieć, co ten karaluch jadł wcześniej?

— Niedobrze mi. Ciekawe, ci ludzie, którzy jedzą karaluchy wiedzą, że one jadły śmieci przed śmiercią? Jak z taką myślą wkładają karaluchy do ust?

— Ich ucieczka może być dobrym pomysłem na film katastroficzny.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.