Kandydaci na prezydenta „debatowali” sami ze sobą

Opublikowano: 07.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 170

Kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich, wzięli udział w telewizyjnych debatach. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wystąpili na oddzielnych debatach, podczas których odpowiadali na pytania dziennikarzy i internautów. Kandydaci na prezydenta Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski nie zdołali się porozumieć w kwestii wspólnej debaty wyborczej, dlatego każdy z nich wziął udział w „swojej debacie”.

Andrzej Duda odpowiadał na pytania internautów w Końskich w woj. świętokrzyskim podczas debaty, zorganizowanej przez TVP. Prezydent był pytany m.in. o kwestie finansowania programów socjalnych oraz o pomoc państwa dla przedsiębiorców w obliczu przedłużającej się pandemii. Pytano go także o dopłaty dla rolników. „Sytuacja jest pod kontrolą, mamy kilkadziesiąt miliardów z luki VAT. Jesteśmy w dobrej sytuacji” – odpowiedział Andrzej Duda. W kwestii dopłat prezydent zapewnił, że Polsce udało się wynegocjować w Komisji Europejskiej dodatkowo około miliarda złotych i zaznaczył, że troska o rolników to bardzo istotny element. Później, przy podobnym pytaniu, prezydent zapewnił, że wszystkie wprowadzone dotąd programy socjalne będą utrzymane.

Pytany o to, jak można zatrzymać młodych ludzi w kraju, prezydent Duda odpowiedział, że może na to wpłynąć wynagrodzenie na poziomie Europy Zachodniej oraz konkurencyjna praca pod względem jakości. Duda mówił także o zapowiedzianych wcześniej dużych inwestycjach, jakie w Polsce zamierzają zrealizować Google i Microsoft. „Chciałbym, żeby młodzi ludzie nie tylko wracali, ale tu w Polsce znajdowali konkurencyjną pracę i konkurencyjne wynagrodzenia” – powiedział Andrzej Duda. „Sytuacja gospodarcza Polski – mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem – jest naprawdę całkiem niezła. Podane zostały dane europejskie o bezrobociu, z których jednoznacznie wynika, że Polska, jeżeli znajduje się na drugim miejscu. Najlepszy wynik w tej dziedzinie mają Czesi” – ocenił prezydent.

Andrzej Duda był także pytany o kwestie światopoglądowe, w tym o eutanazję. „Dopóki jestem prezydentem RP możecie państwo być pewni, że nigdy nie zgodzę się na to, aby w Polsce w jakimkolwiek stopniu została dopuszczona eutanazja. To absolutnie niedozwolone od strony moralnej. Liczę na to, że starsi ludzie z Europy Zachodniej będą przyjeżdżali do Polski, by tu dożyć spokojnej starości i sędziwego wieku. Życie jest dla mnie kwestią fundamentalną. W Polsce jest wielki szacunek dla osób starszych, a seniorzy są skarbem naszego społeczeństwa. Trzeba o nich dbać i robić wszystko, by żyli jak najdłużej” – zapewnił Duda.

Podczas debaty w Końskich pojawił się temat obowiązkowych szczepień, w kontekście szczepionki od koronawirusa i Andrzej Duda stwierdził, że „absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień”. Komentarz sprowokował oskarżenia o to, że Duda jest tzw. antyszczepionkowcem. Dudę zaatakował m.in. Roman Giertych, twierdząc, że „znokautował sam siebie”.

Prezydent postanowił czym prędzej zdementować te zarzuty, zamieszczając m.in. wpis na „Twitterze”, w którym pisze, że szczepienie przeciwko koronawirusowi czy grypie a szczepienia na inne choroby – np. szkarlatynę, gruźlicę, to dwie różne rzeczy.

Przypomnijmy, temat szczepień pojawił się podczas debaty przy okazji rozmowy o wizycie polskiego prezydenta w USA. Duda przyznał, że lek na koronawirusa był jednym z wątków spotkania z Trumpem. Prezydent wyraził nadzieję na to, że lek powstanie w USA, a Polska jako bliski kraj będzie mogła z niego skorzystać w pierwszej kolejności. Duda przyznał następnie, że nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień i że sam nigdy nie szczepił się od grypy. „Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe” – stwierdził Duda. „Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce – to jest jego osobista decyzja” – podsumował.

Podczas debaty w Lesznie kandydat z ramienia KO Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania zaproszonych do udziału w wydarzeniu dziennikarzy. Na początku debaty Rafał Trzaskowski był pytany o Marsz Niepodległości oraz o kwestię wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. „Nie popieram nazywania uczestników tego marszu “faszystami”. Jest tam bardzo wiele osób uśmiechniętych – mówił Trzaskowski o uczestnikach Marszu Niepodległości. W kwestii Konwencji Stambulskiej nie mówił wprost o jej wypowiedzeniu, ale zaznaczył, że jego zdaniem „to rodzice powinni wychowywać swoje dzieci, nie prezes Kaczyński, ani państwo”.

Pytany o kwestie budżetu państwa Trzaskowski mówił, że najpierw chciałby się zorientować, jak wygląda sytuacja z finansami państwa. „Przede wszystkim chciałbym wiedzieć, jak wygląda sytuacja budżetowa. Czekam aż rządzący przestaną ukrywać fakty dotyczące finansów. Dzień po zaprzysiężeniu zwołam radę gabinetową w tej sprawie” – mówił Trzaskowski. Zaznaczył też, że nie poprze „żadnego podatku, który nałoży nowe obciążenia na obywateli”. Spytany o to, do której stolicy udałby się z pierwszą wizytą prezydencką, odpowiedział, że do Brukseli. „Do Brukseli. Chcę walczyć o jak najlepszy budżet. Jestem specjalistą w sprawach europejskich i mam mnóstwo możliwości, żeby wesprzeć rząd w tej kwestii” – powiedział Trzaskowski.

Jedno z późniejszych pytań dotyczyło kwestii podniesienia wieku emerytalnego. „Jasno mówię o jednym – tym się różnię od polityków PIS jest to, że wyciągam wnioski. Nie zgadzam się na zmianę wieku emerytalnego. Rządzący się nie liczą z prezydentem własnej formacji, z czego sam ubolewam. Zapewniam: ze mną będą musieli się liczyć rządzący przy zmianach emerytalnych, sprawach gospodarczych. Ja szanuję swój podpis – bo on jest w imieniu obywateli – ale wcześniej skonsultuję to z doradcami. I nie podpiszę tego w środku nocy” – zapewniał Trzaskowski.

Wśród pytań pojawiły się kwestie polityki zagranicznej. Trzaskowski był pytany m. in. o kwestię gazociągu Nord Stream 2 oraz relacje z Niemcami i USA. „Zajmowałem się polityką europejską 20 lat. Polska jest traktowana po partnersku, gdy jest silna w UE. Trzeba tam odbudować naszą pozycję, umiejętność budowania koalicji. Jeżeli to zrobimy, Amerykanie będą nas traktować bardziej po partnersku” – mówił Trzaskowski.

Pytany, czy poparłby Niemcy w sporze o Nord Stream 2, Trzaskowski odpowiedział, że PO zawsze sprzeciwiała się Nord Stream 2. „Mówię jasno: jestem mu przeciwny. Głosy z USA, które krytykują ten projekt są słuszne” – powiedział.

Rafał Trzaskowski zapowiedział także podczas debaty, że będzie bronił związków partnerskich i dziwi go podpisany przez prezydenta Dudę projekt zmian w Konstytucji, dotyczący zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. „Mnie się włos jeży, kiedy PiS mówi o ustawie zasadniczej” – powiedział Trzaskowski.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

A ja majac na uwadze Dude i Trzaskowskiego powiedzialbym tak jak mowi stare polskie przyslowie…
..zamienil wujek kijek jeden na drugi…

LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Tzw drugie moje 5 groszy…
jesli chodzi o tych 2 facetow ktorzy chca sie dorwac do glownego koryta w panstwie / nie pisze ich prawdziwych nazwisk gdyz naprawde nie znam ich, zas ich drugie nazwiska ktorymi poslugujom sie ci facecji tez nie podaje gdyz obecnie jest taka demokracja i wolnosc slowa jak za B… 1945-1956, mam na mysli tzw dlugopis i gumke do scierania….
Polacy dalej spiom, nie obudzili sie w pore na czas wielkich zmian i dlatego…….
,,,glosujac na tych ktorzy deptali ich bedom zyc w zagrodzie zwanom Polin.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

W przypadku szczepień mamy przykłady z życia. Trzaskowski utrudnia dostępu dzieciom nieszczepionym do przedszkoli i żłobków w Warszawie.