Kancelaria Sejmu premiuje uczciwych
Poczta Polska przez najbliższe 4 lata będzie obsługiwała korespondencję Kancelarii Sejmu. Dzięki zatrudnianiu na umowy o pracę wygrała kontrakt o wartości prawie 1 mln zł.
W procedurze przetargowej brane pod uwagę było nie tylko odpowiednie zaplecze logistyczne, sieć placówek pocztowych czy cena. Kancelaria Sejmu zastosowała klauzulę społeczną według której jednym z kryteriów oceny była również liczba osób zatrudnionych do realizacji zamówienia na podstawie umowy o pracę. To bardzo pomogło państwowemu dostarczycielowi.
– To dla nas nie tylko prestiż i duma, ale również zobowiązanie do zachowania najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa, terminowości i jakości przy atrakcyjnej cenie usług – tłumaczy Janusz Wojtas, członek zarządu PP.
Klauzule społeczne to dopuszczalne polskim prawem zamówień publicznych dodatkowe kryteria, które, obok jakości i ceny, mogą zostać sformułowane przez zamawiającego. Może to polegać np. na zleceniu usługi wykonawcy, który zatrudnia osoby wykluczone społecznie albo zapewnia umowy o pracę swoim pracownikom. Klauzule mają jednak charakter fakultatywny, nie ma obowiązku stosowania ich przy każdym przetargu.
Dlatego przed Pocztą Polską, zatrudniającą pracowników na umowę o pracę pojawia się kolejne wyzwanie. Ogłoszony został konkurs na operatora, który będzie świadczył usługi powszechne w latach 2016 – 2025 – tzn. najpowszechniejszych usług pocztowych, świadczonych na terytorium całego kraju w sposób jednolity i po przystępnych cenach. Przedstawione przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej kryteria wyboru dotyczą przede wszystkim kwestii finansowo-rzeczowych i pomijają znaczenie klauzul społecznych. W sprawie interweniowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które domaga się wprowadzenia zapisu o obowiązkowych umowach o pracę.
Związkowcy obawiają się, że przetarg może wygrać InPost, w którym jedynie 7 proc. zatrudnionych posiada etat. W przypadku Poczty Polskiej odsetek ten wynosi 98 proc. Liczby wyszły na jaw dzięki formularzowi ofertowemu na przetarg w Kraśniku. Jednym z kryteriów oceny była procentowa liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę do wszystkich osób zatrudnionych. Później InPost tłumaczył, że odsetek stabilnych form zatrudnienia jest wielokrotnie wyższy, jednak nie wyjaśnił skąd w formularzu wzięło się 7 proc.
Poczta Polska jest instytucją z największą w Polsce siecią placówek, ogromnym doświadczeniem i najwyższymi wskaźnikami terminowości i bezpieczeństwa usług.
Autorstwo: MZ
Źródło: Strajk.eu