Kanały Wenecji bez wody, gondole spoczęły na dnie

Opublikowano: 05.02.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 565

Wieści z Wenecji zwykle sprowadzają się do informacji o powodzi zwanej tam “acqua alta”. Tym razem jednak mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym. W wielu kanałach zabrakło wody!

Wyjątkowo niskie pływy wyczerpały weneckiej laguny, pozostawiając charakterystyczne weneckie gondole wyrzucona na brzegach wyschniętych kanałów. Naukowcy sądzą, że tak niska fala pływowa jest spowodowana środowym zjawiskiem „Niebieskiego Krwawego Superksiężyca”.

Oddziaływanie grawitacyjne ziemskiego satelity znajdującego się w perygeum, zawsze oznacza większe przypływy w jednych miejscach i zdecydowanie mniejsze w innych. Tym razem wody odpłynęły z części Wenecji.

Wyschnięte kanały to brak ruchu w szczycie sezonu dla gondolierów. Dopiero co rozpoczął się słynny wenecki karnawał. Chętnych na przyjazd do miasta jest tak wielu, że władze wprowadzają limity i do niektórych części miasta wpuszczają ograniczoną ilość turystów. Z powodu wyschnięcia niektórych kanałów gondolierzy tracą ich pieniądze, a mieszkańcy i turyści środek transportu.

Wyschnięte kanały Wenecji to niewątpliwie anomalia. Tak niskiego poziomu wody jeszcze nigdy tam nie zanotowano. A przecież Republika Wenecka istniała w tym miejscu od 697 roku! Brak wody w części miasta jest szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że wszelkie badania wskazywały, że Wenecja zatonie w ciągu najbliższych lat z powodu wzrostu poziomu wszechoceanu.

Usytuowanie tego miasta czyni go podatnym na różne przypadki ciężkich powodzi w ciągu całego roku. Liczne zabytki rzeczywiście są często zalewane, a niektóre części miasta dodatkowo fortyfikowano na lagunie, ponieważ zaczęły się zapadać.

Jednak obecnie Wenecja obok rekordowego odpływu z uwagi na superksiężyc, przeżywa również dość chłodną zimową pogodę i brak opadów. Wszystkie te parametry jednocześnie z pewnością przyczyniły się do tego, że pojawiły się nietypowe tam wyschnięte kanały.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.