Kanadyjskie służby RCMP i CSIS niezbyt się dogadują

Opublikowano: 29.04.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 903

Funkcjonariusze RCMP odeszli z pracy po tym, jak kazano im dokonać aresztowania w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego, jednak bez podania, o co właściwie chodzi w sprawie. Przypadek ten obrazuje słabość współpracy policji ze służbami wywiadowczymi. Procedury dotyczące dzielenia się informacjami wymagają zmiany, można przeczytać w nowo ujawnionym raporcie przygotowanym przez dwoje prawników Anila Kapoora i Danę Achtemichuk na zlecenie CSIS i RCMP.

Incydent, o którym mowa na początku, miał miejsce podczas akcji z rodzaju „catch-and-release”. To technika polegająca na przeprowadzeniu aresztowania w celu udaremnienia ataku lub innego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu narodowemu, nawet jeśli potem zatrzymana osoba miałaby być zwolniona bez postawienia zarzutów. Z raportu wynika, że w przypadku takich akcji zaangażowane agencje dzielą się informacjami. Tutaj jednak zaangażowany Integrated National Security Enforcement Team (INSET) z RCMP nie został poinformowany o podłożu sprawy i powodach nakazanego aresztowania, co wywołało spory konflikt. Zespoły INSET składają się z funkcjonariuszy policji wszystkich szczebli i pracowników agencji federalnych, są rozrzucone po całym kraju i badają sprawy mające związek z bezpieczeństwem narodowym, ekstremizmem i terroryzmem.

Profesor prawa z UofT, Kent Roach, mówi, że incydent daje do myślenia. Pokazuje, że funkcjonariusze RCMP nie zawsze są informowani przez CSIS i działają po omacku. Roach dodaje, że taktyka „złap i wypuść” to marny substytut faktycznego śledztwa.

Zdaniem Roacha problem częściowo tkwi w tym, że CSIS działa pod presją utrzymywania w tajmenicy swoich metod działania. Tymczasem policja ma za zadanie bronić również zatrzymanego i szanować jego prawo do sprawiedliwego procesu.

Wśród rekomendacji sformułowanych w raporcie znalazło się zalecenie zasięgnięcia przez CSIS opinii prawnej, która uświadomiłaby służbom ryzyko i zyski związane z dzieleniem się informacją, a także pomogłaby zrozumieć, kiedy dochodzi do popełnienia przestępstwa. Agencja musi się unowocześnić, bo teraz stosuje podejście i kulturę jak z czasów zimnej wojny, piszą autorzy dokumentu. Z drugiej strony widać też spięcia między regionalnymi biurami INSET a zespołem FPNS (Federal Policing National Security) działającym centralnie w kwaterze głównej RCMP w Ottawie.

Rzecznik prasowy CSIS twierdzi, że agencja wzięła sobie zalecenia prawników do serca i pracuje nad zmianami.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.