Kanadyjski rząd ignoruje prawa Tybetańczyków

Opublikowano: 29.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 543

Kanadyjski rząd zatwierdził umowę sprzedaży koncernu naftowego Nexen (15,1 mld dolarów) na rzecz chińskiego przedsiębiorstwa państwowego, współwinnego łamania praw człowieka w Tybecie. W odpowiedzi na transakcje, członkowie organizacji „Students For a Free Tibet Canada” oskarżyli rząd kanadyjskiego premiera Stephena Harpera o to iż przedłożył on zysk ekonomiczny ponad podstawowe kategorie praw człowieka.

Tybetańczycy mieszkający w Kanadzie oraz osoby monitorujące przestrzeganie praw człowieka w Tybecie, wyrażają oburzenie tym, że rząd Harpera zatwierdził kontrowersyjną sprzedaż Nexenu chińskiemu koncernowi China National Offshore Oil Company (CNOOC). CNOOC jest głęboko zaangażowane w finansowanie rządowego programu, mającego na celu odebranie tybetańskim koczownikom ich ziem oraz zmuszenie odwiecznych nomadów do prowadzenia osiadłego trybu życia. „Zatwierdzając te porozumienie, premier Harper sprzedał Tybetańczyków, w tym siedmiu tysięcy z nas, którzy nazywamy Kanadę domem, a także zdradził reputacje Kanady, jako kraju wspierającego uniwersalne prawa człowieka” – oznajmił Urgyen Badheytsang, dyrektor organizacji „Students For a Free Tibet Canada”.

Zdaniem członków organizacji, umowa sprzedaży Nexenu na rzecz CNOOC zagraża nie tylko kanadyjskiemu interesowi narodowemu, ale także prawom i wolności narodu tybetańskiego. Transakcja na jaką przyzwolił rząd Harpera, stanowi mocne wsparcie dla brutalnej polityki w Tybecie prowadzonej przez chińskich notabli. „Życie Tybetańczyków jest ważniejsze niż handlowe dolary Chin” – powiedziała Tsering Dolma, koordynatorka studenckiej organizacji w Toronto.

Wywłaszczenia Nomadów w Tybecie to jedna z przyczyn, trwających od ponad dwóch lat protestów Tybetańczyków, przybierających formę samopodpaleń. Tylko w samym listopadzie 2012 roku, 28 mieszkańców okupowanego terytorium uczyniło z siebie żywą pochodnię – wielu z nich było tybetańskimi koczownikami. W ciągu najbliższych lat rząd Chin planuje zmusić ponad 1,2 mln ostatnich koczowników mieszkających w Xinjang, Tybecie i Mongolii Wewnętrznej do porzucenia tradycyjnego stylu życia i zamieszkania w stałych obozach.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: sft-canada.org, studentsforafreetibet.org
Dla „Wolnych Mediów”

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. Il 29.12.2012 10:55

  —- Wiadomość oryginalna —-
  Do: Jasnogorskie Centrum Informacji , kuria.generalna@paulini.pl, osppe@jasnagora.pl
  Kopia do: tybet@tybet.pl
  Data: 24 grudnia 2012
  Temat: Tybetanska flaga na Jasnej Gorze w Wigilie i w czasie swiat Bozego Narodzenia.

  > Szczesc Boze.
  >
  > Z gory przepraszam za brak polskich liter w tej wiadomosci. Sprzet na ktorym pisze ten list nie ma funkcji pisania tych liter.
  >
  > Korzystajac ze szczegolnego swieta ktore w bardzo wielkim stopniu zwiazane jest z wolnoscia ludzi prosze o przeslanie w jak najkrotszym czasie (najlepiej w ciagu kilku godzin) odpowiedzi na ponizsze pytania:
  > – Czy wsrod flag wiszacych w zachodniej (zachodnio-polnocnej) alei prowadzacej z klasztoru w strone parkingow jest flaga Tybetu lub inna flaga bardzo zwiazana z tym krajem?
  > – Jezeli nie ma takiej flagi to czy jest mozliwosc jej zawieszenia (chocby symbolicznego) w dniu dzisiejszym lub ewentualnie jutrzejszym na koszt prywatny lub/i organizacji zwiazanej z dazeniami niepodleglosciowymi Tybetu ? (Ze wzgledu na symbole lwów oraz yin-yang mozliwy jest brak tych symboli na fladze)
  >
  > Poprosze o mozliwie szczegolowe i szybkie odpowiedzi na te pytania i ten list.
  >
  > Pozdrawiam z Bogiem.

  —- Wiadomość Oryginalna —-
  Od: “JCI”
  Data: 27 grudnia 2012
  Temat: Przeczytano: Tybetanska flaga na Jasnej Gorze w Wigilie i w czasie swiat Bozego Narodzenia.

  Wiadomoœść
  do: jci@jasnagora.pl; kuria.generalna@paulini.pl; osppe@jasnagora.pl
  kopia do: tybet@tybet.pl
  Temat: Tybetanska flaga na Jasnej Gorze w Wigilie i w czasie swiat Bozego Narodzenia.

  wysłana: 2012-12-24
  została odczytana w dniu 2012-12-27.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.