Kanada zabroni niezaszczepionym wylatywać z kraju!

Opublikowano: 09.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1931

Po 30 listopada Ottawa zabroni wszystkim niezaszczepionym osobom opuszczania Kanady. Pasażerowie lotniczy, którzy nie otrzymali dwóch dawek szczepionki, nie będą mogli wejść na kanadyjskie lotnisko – czytamy na stronie „Radio-Canada”.

Do tej pory linie lotnicze spodziewały się obowiązkowych szczepień dla wszystkich pasażerów na liniach krajowych. Zasada ta będzie obowiązywać od 30 października. Ale rząd federalny poszedł dalej. Od tej jesieni nikt nie będzie mógł opuścić drogą powietrzną Kanady bez zaszczepienia. Wymogi dotyczące szczepień będą miały zastosowanie do wszystkich podróżnych w wieku 12 lat i starszych, którzy są pasażerami lotniczymi na lotach krajowych lub międzynarodowych odlatujących z kanadyjskiego lotniska.

W wymianie e‑maili Departament Transportu potwierdził portalowi „Radio-Canada”, że ten wymóg rzeczywiście dotyczy wszystkich podróżnych, nie tylko obywateli Kanady, którzy chcieliby opuścić kraj z kanadyjskich lotnisk: „Poprosimy operatorów, aby określili, jak najlepiej wykorzystać odpowiednie narzędzia do wdrożenia tych wymagań dla podróżnych”.

„Obecnie istnieją już przepisy i rozległe ograniczenia dotyczące podróżnych wjeżdżających do Kanady z zagranicy” – mówi Sara Johnston, rzecznik Departamentu Transportu. Od początku września do Kanady mogą wjeżdżać tylko odpowiednio zaszczepieni turyści. Jednak pracownicy tymczasowi i studenci zagraniczni, którzy nie mają dwóch dawek szczepionek uznanych przez władze kanadyjskie, mają prawo przybyć, choć podlegają badaniom przesiewowym i 14-dniowej kwarantannie. Gdy tylko nowe rozporządzenie wejdzie w życie, ci ostatni mogą nie być w stanie opuścić Kanady.

Okres przejściowy do 30 listopada pozwoli na podróżowanie bez szczepienia, pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu molekularnego na COVID-19 przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed podróżą.

Ta inicjatywa federalna budzi niepokój wśród zagranicznych studentów i pracowników tymczasowych, którzy nie są odpowiednio zaszczepieni. Obawiają się, że nie będą mogli wrócić do domu, gdy wygaśnie ich prawo jazdy lub w przypadku nagłej potrzeby rodzinnej.

Élodie Duquéroix mówi, że jest zdezorientowana od czasu ogłoszenia tego przez rząd Trudeau. „Jestem niespokojna, zestresowana. Czuję się w Kanadzie jak w więzieniu”. Pochodzi z Francji, od 2019 roku mieszka w Kanadzie wraz z małżonkiem i dwójką dzieci. Obecnie karmi piersią, woli poczekać z zaszczepieniem. Trudno jest jej zrozumieć, że Ottawa chce uniemożliwić obcokrajowcom opuszczanie jej terytorium. „Czy musimy w pośpiechu sprzedać dom i wyjechać? To wprost stawia pod znakiem zapytania nasze plany życiowe w Kanadzie! Są tacy, którzy nie są zaszczepieni z własnego wyboru, ale nie możemy zapominać o tych, którzy otrzymali szczepionkę nieuznawaną przez władze kanadyjskie i którzy czują się uwięzieni przez te nowe przepisy” – dodaje.

Na przykład Ali Kitchlew jest obywatelem Kanady, który mieszka w Dubaju i otrzymał dawki szczepionek nieuznawanych przez Kanadę, Sinopharm i Sinovac. „Obawiam się, że nie pozwolę mi wyjechać z kraju, jeśli kiedykolwiek przyjadę do rodziny” – skarży się.

„Ale czy to jest legalne? Czy możemy uniemożliwić cudzoziemcowi mieszkającemu w Kanadzie powrót do domu? Tak” – mówi Me François Crépeau, ekspert prawa międzynarodowego, ale tylko pod pewnymi warunkami. „Środek ten stanowi ograniczenie wolności osób” – przyznaje profesor McGill University. „To w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka każdy ma prawo opuścić dowolny kraj, w tym swój własny. Prawdziwym pytaniem” – mówi prawnik – „będzie wykazanie, czy to ograniczenie jest uzasadnione i rozsądne w wolnym i demokratycznym społeczeństwie. Czy to normalne, że stosuje się ten środek do Kanadyjczyków i obcokrajowców? Czy przenoszenie COVID-19 w transporcie lotniczym jest wystarczająco ważne, aby uniemożliwić niezaszczepionym latanie?”. Prawnik jest przekonany, że środek ten zostanie bardzo szybko zaskarżony w sądzie. Ale według niego rząd może odnieść sukces. „Jeśli wykażemy, że jest skuteczny w walce z pandemią, nie widzę problemu prawnego z tym środkiem”.

„Po raz kolejny wydaje się nowe dyrektywy, nie podając nam żadnych szczegółów. Dzownimy do Health Canada i Transport Canada i nie mamy odpowiedzi. To chaos” — skarżą się linie lotnicze.

Opracowanie i tłumaczenie: Andrzej Kumor
Źródło oryginalne: ICI.Radio0-CANADA.ca
Źródło polskie: Goniec.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 15 , średnia ocena wartości wpisu: 3,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. adambiernacki 09.10.2021 14:59

    Jeśli tak będzie będzie to niepodważalny dowód na to, że chcą zabić niezaszczepionych.

  2. agama 09.10.2021 16:05

    politycy nie kryją się już z łamaniem praw człowieka, wszyscy jak jeden mąż idą w ślady Hitlera i innych Stalinów

  3. Joshua 10.10.2021 07:33

    Czyli nie ma juz Kanady.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.